تاریخ انتشار :

از موسسه پیام تا گینس

از موسسه پیام تا گینس

 

مهدی حب‌درویش

متولد 1358

 رکورددار روپایی جهان با توپ تنیس در کتاب گینس

 رئیس کمیته روپایی ایران تحت نظر فدراسیون ورزش‌های همگانی

بازیکن تیم ملی هنرمندان.

فعالیت ورزشی را از چه زمانی آغاز کردید؟

در سنین کودکی به علت علاقه‌ام به فوتبال فعالیتم را از مدرسه فوتبال شهریار آغاز کردم و در تیم‌های مختلف ورزشی اعم از سایپا، پرسپولیس، شهاب زنجان، احسان ری و درنا در رده های سنی نوجوانان و امیدها پا به توپ شدم. مدتی هم در مدرسه فوتبال پیام زیر نظر آقای بهمن رنجبران آموزش می‌دیدم.

چه موضوعی باعث شد مهدی حب‌درویش به فکر روپایی زدن و ثبت رکورد بیافتد؟

همه ماجرا از تشویق یک مربی در مدرسه فوتبال شهریار شروع شد، آقای شریفی. ایشان برای رسیدن به رکورد 2000 روپایی جایزه‌ای تعیین کرده بودند. روزهای زیادی به تمرین کردن برای رسیدن به این تعداد روپایی پرداختم تا سرانجام توانستم به این رکورد برسم. بعد از آن جرقه روپایی زدن با انواع توپ‌ها از بسکتبال تا تنیس در ذهنم زده شد و از سال 85 به صورت حرفه ای این هنر را دنبال کردم.

در روپایی چه رکوردهایی ثبت کرده اید؟

رکوردهای زیادی در این رشته دارم. اولین رکوردم طی کردن مسافت 20 کیلومتر، از شاه عبدالعظیم تا بهشت زهرا و زدن روپایی بدون توقف بود.

پله های برج میلاد را با توپ‌های تنیس، فوتبال و تیله به صورت برعکس با زدن روپایی بالا رفته‌ام. روی تردمیل در حال حرکت با انواع توپ‌ها از بسکتبال تا ساچمه روپایی زده‌ام. با روپایی در کوه روی برف به عقب صعود کردم. در آخرین بازی دربی، 3 ساعت و 20 دقیقه، مسافت حدود 5.2 کیلومتر به صورت برعکس و به عقب این کار را انجام داده ام. توانایی ثبت رکورد با هر توپی و جاودان کردن نام کشور عزیزمان ایران در جهان را دارم.

سازو کار ثبت رکوردتان درگینس به چه صورت بود؟

برای ثبت رکورد گینس نزدیک به 4 سال مکاتبه کردم. شرایط بسیار سختی بود. نمایندگان انگلیسی گینس به ایران نمی‌آمدند به همین علت مجبور شدم به دبی بروم. هزینه های زیادی را متحمل شدم و از همه سخت‌تر نداشتن حامی و اسپانسر بود.

در دبی و با تایید نمایندگان گینس توانستم رکورد 5 ساعت و نیم روپایی با توپ تنیس را به ثبت برسانم.

البته رکورد 30 ساعت روپایی مداوم با توپ فوتبال هم در ایران ثبت کرده‌ام که به علت هزینه‌های زیاد و نداشتن اسپانسر هنوز نتوانستم برای ثبت آن در کتاب گینس اقدامی انجام دهم. در حال حاضر بالاترین رکورد ثبت شده با توپ فوتبال در کتاب گینس توسط یک فرد انگلیسی به ثبت رسیده است که 26 ساعت می‌باشد.

بین فوتبال و انجام کارهای هنری با توپ کدام را انتخاب می‌کنید؟

هم فوتبال و هم روپایی زدن جذابیت‌های خاص خودشان را دارند. به نظر من این دو ورزش باهم تداخلی ندارند و هرکس می‌تواند به صورت موازی هریک از آنها را دنبال کند مانند بازیکنان بزرگ دنیا که هنگام جابجایی به تیم‌های مختلف حرکات نمایشی انجام می‌دهند در صورتی که یک فوتبالیست حرفه‌ای نیز هستند.

البته این نکته قابل توجه است که متاسفانه در ایران نه مسئولین و نه مدارس فوتبال اهمیت زیادی به انجام حرکات نمایشی و آموزش آن به افراد نمی‌دهند.

باتوجه به گفته‌ی خودتان در مورد اهمیت حرکات نمایشی با توپ، فعالیت خاصی در مورد این موضوع انجام داده‌اید؟

بله. علاوه بر برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی، مسئول برگزاری مسابقات کشوری روپایی نیز هستم که استقبال خوبی هم از آن شده است. معمولا از هر شهرستان 3 نفر با یک سرپرست در این مسابقات شرکت می‌کنند. هر ساله این مسابقات در یکی از شهرهای کشور عزیزمان ایران برگزار می شود که امسال 14 و 15 شهریور ماه در شهریار آغاز می گردد.

اینکه وزیر ارتباطات در کنار فرزندان کارکنان با لباس مدرسه فوتبال به زمین آمد و پا به توپ شد چه حسی را به شما منتقل کرد؟

به نظر من تاثیر بسزایی داشت. همین که یک نوجوان، یکی از مسئولین بزرگ کشورمان را در سطح خود می‌بیند که با او هم بازی شده است و بدون هیچ تکلفی می‌تواند با ایشان تمرین کند باعث ایجاد انگیزه و بالا رفتن روحیه ورزشی آنها می شود. امیدوارم که دیگر مسئولان کشورمان هم نیز مانند ایشان در این مسیر و عرصه در کنار مردم عزیز کشورمان باشند.

 

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×