تاریخ انتشار :

به بهانه المپیاد، زندگی نامه مهندس محتشمی

به بهانه المپیاد، زندگی نامه مهندس محتشمی

 

بنام خداوند بخشنده و مهربان

 

مهندس محتشمی ، در سال 1332 هجری شمسی در شهر خمین ، در یک خانواده مذهبی ، اصیل و سیاسی بدنیا آمد . پدر و مادرش از افراد سرشناس ، اهل علم و تقوا ،معتمد مردم و پایبند به فرائض دینی و اهل مبارزه با ظلم و ستم بودند .پدربزرگ ایشان از مجتهدین بنام و هم رزم شهید مدرس بود . علاوه بر اصالت خانوادگی بدلیل ارتباط مستقیم با روحانیت و نسبت فامیلی با حضرت امام خمینی (ره) و نیز مردم دار بودن و مردم وار بودن و مورد اعتماد بودن ، پدر بزرگوار ایشان محور فعالیت های سیاسی ، اجتماعی شهر خمین و نیز محل رجوع مردم جهت حل مشکلاتشان بود . خصوصا اینکه در سال 1342 بدلیل مسئولیت ساماندهی اعتراضات مردم پس از تبعید حضرت امام ، مورد تعرض ساواک قرار گرفتند و فرزندایشان ( مهندس مهدی محتشمی ) اساسا در چنین فضای فکری و مذهبی رشد و نمو کرد و شجاعت ، و حق گویی و تعامل و ارتباط با مردم را در کشاکش این فعالیت ها آموخت و علی رغم سن پایین بدلیل شناخت عمیق از مشکلات و زندگی مردم و مسائل اجتماعی و اقتصادی آنها ، و بدلیل ظرفیت بالای ذاتی او در پذیرش مسئولیت ها در کنار پدرش و انجام وظائف محوله از او یک جوان توانا ، با تجربه و دارای اعتماد به نفس در انجام امور ساخت و با تنفس در فضای مذهبی خانواده روز به روز اعتماد به دین و مذهب و انجام فرائض دینی و ارتباط با پایگاه مسجد و عشق به اهل بیت در او تبلور بیشتری می یافت . سال های آخر تحصیل او در خمین مصادف با هجرت پدرش به تهران بود و ایشان دبیرستان را در مدرسه کمال تهران به پایان رسانید . و برای تحصیلات عالیه عازم آمریکا شد و در رشته عمران موفق به کسب درجات عالی تحصیل گردید . او در مدت تحصیل ، از طریق ایجاد و ارتباط با انجمن اسلامی ، نسبت به رساندن پیام انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام و مبانی آن به گوش دانشجویان از هیچ تلاشی فروگزار نکرد . به محض اتمام تحصیل و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی برای ادای دین خود نسبت به پیشرفت انقلاب ، به ایران بازگشت و روح تشنه خود را از طریق خدمت به انقلاب و همراهی مردم سیراب کرد و آمادگی خود را برای حضور در عرصه هایی که به خدمت گزاری او نیاز داشت اعلام نمود و علی رغم سن نه چندان بالا به عنوان مدیر عامل شرکت " سی کابل " ، قزوین که وابسته به بنیاد مستضعفان بود نسبت به راه اندازی و توسعه آن اقدام نمود و سپس با پذیرش مسئولیت هایی در وزارت پست و تلگراف و تلفن به عنوان معاونت تدارکات ، عمرانی و اداری و مالی برگزیده و با پاکدستی و کوشش فراوان خدمت نمود و با حسن انجام مسئولیت از هیچ گونه تلاشی فروگزار نبود .

پس از آن بنا به درخواست مسئولین وقت در وزارت امور خارجه به سمت مدیرکل در امور آسیای مرکزی و پس از مدیر کل در امور اقتصادی وزارت خانه به انجام وظیفه پرداخت و به دستور رئیس جمهور وقت به عنوان سفیر ایران در سه کشور اتریش ، اسلواکی و اسلوانی منصوب شد و در چهارچوب اصول عزت ، حکمت و مصلحت ایران تلاشهای زیادی برای توسعه روابط دو جانبه این کشور با با ایران انجام داد و پس از اتمام دوره چهار ساله سفارت و بازگشت به وطن به عنوان مدیرکل وزارت خارجه در امور آمریکا در مقطع حساس تاریخ به خدمت پرداخت و مجددا به عنوان سفیر ایران در کشور یونان انتخاب گردید و در این مدت نیز برای عزت و اعتلای ایران از هیچ کوششی فروگزار نبود .
مهندس مهدی محتشمی ، پس از اتمام دوران خدمات خود در وزارت خارجه مجددا بنا به درخواست و صلاحدید وزیر وقت ، و احساس نیازی که برای استفاده از تجربیات دیپلماتیک و عملی ایشان در امور بین المللی داشتند ، او را به عنوان قائم مقام وزارت ارتباطات و فن آوری در امور بین المللی منصوب نمودند  که در این راستا به عنوان دبیری فعال در کمیسیون مشترک به انجام وظیفه پرداختند همچنین در این دوران ایشان به عنوان رئیس هیأت مدیره باشگاه پیام نیز مشغول به فعالیت بودند  و تا پایان عمر شریفش و حتی درحالیکه با بیماری و مشقات آن دست و پنجه نرم می کرد   از هیچ کوششی برای انجام وظایفش کوتاهی نکرد .

یاد آوری این نکته ضروری است که ایشان آنقدر غرق در کارها  و مسئولیت های زیادش شد که از پرداختن به وضع سلامتیش غافل گردید به گونه ای که پس از بروز علائم بیماری تحت درمان قرار گرفت که متاسفانه  گویا مدت زیادی از ابتلا به بیماری گذشته بود و علی رغم درمانهای مداوم و سخت ولی حکمت خداوند بر این قرار گرفت که روح او پرواز نموده و از عالم فانی به دیار باقی بشتابد .

از خداوند متعال مسالت داریم که او را در جوار رحمت و لطف خود قرار داده  و روح پاکش را با اولیا الله محشور نماید .

 

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×