تاریخ انتشار :

هنر موسیقی برای فرزندانمان چه فایده ای دارد؟

بکوش خواجه و از عشق بی نصیب مباش

که بنده را نخرد کس به عیب بی هنری

هرچند که موسیقی جزو هنرهای هفت گانه به حساب آورده میشود اما در واقع موسیقی هویتی مستقل و موجودیتی فراتر از سایر هنرها دارد.

در واقع وابستگی و نیاز انسان به موسیقی به مراتب بیشتر از سایر هنرهاست.

 

اما هنر موسیقی چه فایده ای دارد؟

این سئوالی است که اکثر والدین که نسبت به تحت آموزش موسیقی قرار گرفتن فرزندانشان در ذهن خود دارند.

انسان از بدو تولد با موسیقی لالایی مادر انس میگیرد,در روند رشد با شعرها و موسیقی هایی که در بازیهای مختلف وجود دارد آشنا میشود و پس از آن موسیقی در جای جای زندگی جاری و ساری میشود

در واقع آموزش موسیقی در اکثر کشورهای غربی و حتی شرقی مانند ژاپن و کره و ... قسمتی از یک فعالیت اجتماعی است.یک ابزار ارتباطی مفید و قدرتمند که جدا از فواید اجتماعی آن می تواند عملکردهای مغزی و ضریب هوشی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

در ادامه به چند مورد از مهمترین فواید یادگیری موسیقی برای تمام سنین بر اساس جدید ترین مطالعات میپردازیم:

  • مطالعات دانشگاه کنکوردیا نشان می دهد یادگیری موسیقی قبل از سن 7 سالگی به فرآیند شکل‌گیری ارتباطات بخشهای حرکتی و احساسی مغز کمک می‌کند.
  • دانشگاه تورنتو نیز در مطالعات خود نشان داد که میزان IQ افرادی که به مدت 9 ماه دروس موسیقی را فراگرفته باشند 3 درجه ارتقاء می‌یابد.
  • ژورنال بین المللی آموزش موسیقی نیز این نتایج را تایید کردند که نواختن موسیقی بیش از سایر فعالیتهای هنری خلاقانه موجب کاهش استرس می‌شود. 
  • یادگیری موسیقی نیازمند بردبادی و پشتکار زیاد است. موزیسین های خوب فوق العاده منضبط و با‌دیسیپلین هستند...
  • نواختن موسیقی تنها یک فعالیت فردی محسوب نمی‌شود... در صورتیکه با سایر نوازندگان همنوازی کنید مهارتهای شنیدن، برقراری ارتباط و کار تیمی شما رشد می‌کند.

متخصصین فیزیک و پزشکی امروزه معتقدند، هنگامی که بیدار نیستم و در خواب بسر می بریم، یا حتی وقتی که بدلیلی در کما قرارداریم، موسیقی به دلیل ارتعاشات خود میتواند در اعماق سلول های بدن نفوذ کرده و اثرات خود را روی بدن بگذارد.

در گذشته خانواده ها کمتر فرزندان خود را برای تعلیم موسیقی تشویق میکردند اما امروزه اکثر خانواده ها با درک این مهم که آموزش موسیقی در روند رشد ذهنی, سلامت جسمی و حتی اصلاح رفتاری فرزندشان موثر است از این مهم غافل نمیشوند.

 

مدیریت آموزشگاه دیوان و شباهنگ
طرف قرارداد با موسسه پیام و قابل استفاده با کارت رفاهی
کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×