تاریخ انتشار :

مصاحبه با آقای نصیر لو داور بین المللی فوتسال کشور

 

 

ضمن عرض خوشامد گویی و تشکر به دلیل حضورتان در مسابقات فوتسال جشنواره ورزشی دهه مبارک فجر در موسسه پیام، سطح مسابقات را چگونه دیدید؟

خیلی خوشحال هستم که با دعوت معاونت ورزشی موسسه پیام در این مسابقات حضور دارم. بعد از قضاوت یکی از بازی ها در رده سنی بالای 40 سال خیلی برایم جذاب بود که کارکنان در این رده سنی با شور و جذابیت مثال زدنی بازی می کنند و نمایش خوبی از خود در زمین نشان می دهند. با توجه به بازی انجام شده و تکاپوی بازیکنان در این رده سنی حدسم بر این است که این مسابقات قدمت و پیشینه زیادی دارد و سالیان سال است که بازیکنان در رقابت ها حضور داشته و بازی می کنند و این نشان از آن دارد که وزارت ارتباطات؛ به خصوص موسسه پیام که قدمت بسیار زیادی نیز دارد و بنده قبلا در خدمتشان بودم، در زمینه ورزش موفق عمل کرده اند.

 

با توجه به گفته هایتان با موسسه پیام آشنایی دارید، این آشنایی از کجا وچگونه بوده است؟

بله. موسسه پیام از گذشته در لیگ برتر فوتبال و فوتسال تیم های خوبی روانه مسابقات می کرد و بنده قضاوت بازی های متعددی با حضور تیم های پیام را داشته ام. این موضوع بسیار ناراحت کننده است که باشگاه ها و تیم های اصیل مانند پیام، بانک ملی، وحدت، تهران جوان، شاهین و... به خاطر اوضاع اقتصادی، عدم وجود اسپانسر و مشکلات مالی، در ورزش حرفه ای حضور ندارند. بنده با توجه به رشته تحصیلی ام (دکترای مدیریت ورزشی) مقاله ای نیز در خصوص وجود مشکلات پایه ای و استعداد یابی در فوتبال ارائه دادم. متاسفانه باشگاه های ریشه دار کشورمان به علت عدم حمایت های مالی و وجود بروکراسی های اداری و بوجود آمدن آیین نامه های متعدد، از ورزش قهرمانی دور شده اند و این در نهایت به ضرر فوتبال پایه کشورمان است.

 

امکانات ورزشی موسسه پیام را با توجه به استاندارهای کشور چگونه ارزیابی می کنید؟

یکی از دلایل تاسف بنده برای عدم حضور باشگاه های مختلف مانند پیام در ورزش قهرمانی داشتن امکانات این گونه موسسات و باشگاه ها است. با وجود سخت افزار بسیار مناسب مانند سالن های بدنسازی مجهز، مجموعه آبی، زمین فوتبال و بسیاری از امکاناتی که می توان با آکادمی ملی فوتبال آنها را مقایسه کرد، چرا باید دست انداز هایی وجود داشته باشد که این موسسه در ورزش قهرمانی و حرفه ای فعالیت بیشتری نداشته باشد؟ البته این موضوع را نیز می دانم که رسالت موسسه پیام در پویایی و ارتقا سطح سلامت کارکنان وزارت ارتباطات است که این مهم را نیز به خوبی به سرانجام رسانده است. نظر من این است که ورزش سرمایه گذاری است و نه هزینه، به همین علت توجه و تمرکز بر ورزش های پایه مطمعنا نتایج خوب و قابل توجهی برجا خواهد گذاشت.

 

اختصاصا در خصوص سالن محمد پارسا، به نظر شما این سالن پتانسیل برگزاری مسابقات کشوری را دارد؟

البته که این سالن برای مسابقات لیگ دسته یک و دسته دو فاکتور های بسیار مناسبی را دارد. اما برای برگزاری مسابقات لیگ برتر به دلیل نداشتن سکوهای تماشاگران به اندازه کافی، شاید با استاندارهای برگزاری مطابقت نداشته باشد.

 

چطور شد به داوری روی آوردید ؟

از سال 1375 داوری را شروع کردم. در نوجوانی فوتبال را به صورت حرفه ای بازی می کردم و در تیم شموشک نوشهر توپ می زدم. در آن زمان به تیم ملی نوجوانان نیز دعوت شدم. متاسفانه به علت مصدومیت دیگر نتوانستم فوتبال را حرفه ای دنبال کنم. فضای فوتبال را بسیار دوست داشتم و به کاریزمای داوری نیز علاقه بسیار داشتم. به همین علت داوری را انتخاب کردم.

 

از چه سالی وارد عرصه بین المللی شدید؟

از سال 2010 به عنوان داور بین المللی انتخاب شدم. در حال حاضر شاید بتوانم بگویم یکی از حرفه ای ترین داورهای ایران هستم. روزی حداقل 8 ساعت از وقتم را صرف این حرفه می کنم و سعی می کنم از نظر بدنی، علمی و زبان انگلیسی خودم را به روز نگه داشته و آماده باشم.

 

اوضاع فوتسال حال حاضر کشور چگونه است؟

باتوجه به اینکه تیم فوتبال امید کشورمان برای ورود به المپیک با ناکامی روبه رو شده و تیم ملی نیز در شرایط آرمانی خود نیست شاید بیشتر چشم ها به تیم فوتسال کشور دوخته شده باشد. بنده 4 اسفند ماه و تیم ملی فوتسال کشورمان 6 اسفند عازم مسابقات جام ملت های آسیا به کشور ترکمنستان هستیم. به علت وجود مسائل سیاسی متاسفانه تیم فوتسال کشورمان مسابقات تدارکاتی و دوستانه خوبی نداشته است. امیدوارم که با حمایت های اصحاب رسانه بتوانند تنایج خوبی را در این مسابقات کسب کرده و دل مردم ایران را شاد کنند.

 

و اوضاع داوری در فوتسال کشور چگونه است؟

خدارو شکر وضعیت بسیار خوبی داریم این موضوع را آمارها نشان می دهد. در جام جهانی های برگزار شده همیشه یک داور از ایران حضور داشته است. به غیر از بنده ، آقایان سهرابی، موسوی، عرض پیما از داوران خوب بین المللی فوتسال کشورمان هستند. با توجه به رنکینگ پنجم داوری ایران در دنیا، داوران ایرانی توانسته اند هم پای این رنکینگ رشد کرده و در اکثر مسابقات مهم جهانی قضاوت های خوبی از خود به نمایش بگذارند.

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×