تاریخ انتشار :

علاقه، شرط اول است!

مصاحبه با سرناجی مجموعه آبی پیام ابوالقاسم بهمنی

 

از چه سالی به عنوان ناجی استخر موسسه پیام مشغول به فعالیت هستید؟

بنده از سال 1364 در شرکت ملی پست استخدام شدم و از سال 1370 نیز در موسسه به عنوان سرناجی مشغول فعالیت هستم. البته در سال های ابتدایی به صورت مامور در فصل تابستان به موسسه می آمدم و با گذشت زمان بر اساس علاقه به صورت دائم در خدمت کارکنان وزارت ارتباطات و اعضای محترم هستم.

 

چطور شد که به این شغل علاقه مند شده و ناجی غریق شدید؟

از کودکی به دو رشته فوتبال و شنا علاقه بسیار داشتم و همیشه با هم سن و سال هایم به ورزش فوتبال می پرداختیم. حدودا 14 ساله بودم، روزی با پدرم از کنار مجموعه آزادی می گذشتیم و به صورت اتفاقی از ایشان خواستم تا برای اطلاع از شرایط ثبت نام ورزش شنا به آنجا مراجعه کنیم. از آن زمان به بعد ورزش شنا را زیر نظر مربی خود آقای مرادی که چندی بعد به عنوان رئیس فدراسیون شنا انتخاب شدند به صورت جدی پیگیری کردم. پیشرفت بسیار خوبی در این رشته داشتم، 3 دوره نیز در تیم ملی انتخاب شدم و سال 62 توانستم بعد از گذراندن دوره های مختلف، کارت غریق نجات خود را از فدراسیون دریافت کنم.

 

از مقام های کسب شده تان در رشته شنا برایمان بگویید.

از سال 59 تا سال 62 عضو تیم ملی بودم. با رکورد یک دقیقه و شش ثانیه در 100 متر کرال سینه وارد تیم ملی شدم. در آن زمان به علت شرایط خاص بعد از انقلاب به مسابقات برون مرزی اعزام نمی شدیم. در مسابقات داخلی و کشوری چندین مقام اولی دارم. در مسابقات کارکنان وزارت ارتباطات نیز مقام اول را کسب کردم.

 

اگر کسی بخواهد ناجی شود چه مراحلی را باید پشت سر بگذارد؟

اولین شرط برای شروع هر ورزش یا بهتر بگویم هر کاری علاقه است مخصوصا در این حرفه که پای جان انسان ها درمیان است، بعد از آن مسلما باید ورزش شنا را به خوبی بلد بوده و شناگر ماهری باشید. در سال های گذشته برای ورود به کلاس های ناجی گری باید آزمون شنای 400 متر کرال سینه را زیر 9 دقیقه و 200 متر قورباغه را زیر 4 دقیقه، پشت سر می گذاشتید و بعد از آن وارد کلاس های کمک های اولیه و دیگر فنون می شدید، ولی در حال حاضر شرایط اخذ این مدرک کمی متفاوت شده است. علاقه مندان به این رشته می توانند با استعلام از فدراسون نجات غریق از شرایط آن اطلاعات کافی را بدست آورند.

 

 

تفاوت یک شناگر با یک غریق نجات در چیست؟

به صورت کلی اگر بخواهم بگویم یک غریق نجات باید یک شناگر ماهر و حرفه ای باشد اما الزاما یک شناگر خوب یک غریق نجات حرفه ای نیست.

 

در حال حاضر چند ناجی در مجموعه آبی پیام مشغول به فعالیت هستند؟

از ابتدای صبح و شروع سانس ها در مجموعه آبی 4 ناجی ( بنده، آقای محمد زاده، آقای طایفه، آقای علیرضا ذاکری) در استخر کار خود را آغاز می کنیم و تا آخرین سانس در مجموعه آبی حضور داریم. کمترین سابقه کاری ناجیان موسسه از 20 سال آغاز می شود. موسسه پیام همیشه از ناجیان ماهر و حرفه ای برخوردار بوده، برای مثال در گذشته آقای سرایی(مدیر کنونی مجموعه آبی) و آقای مجید ذاکری (معاون ورزشی کنونی موسسه) از شنا گران و ناجیان ماهر این مجموعه بوده اند.

 

مجموعه آبی پیام را از نظر مدیریت و کیفیت در قیاس با سایر مجموعه ها چگونه ارزیابی می کنید؟

جواب این سوال را شاید از زبان بنده که در این مجموعه در حال حاضر مشغول به فعالیت هستم نباید بشنوید اما با توجه به گفته های اعضای محترم و دیگر مراجعه کنندگان باید بگویم یکی از بهترین مجموعه های آبی در تهران، با مدیریت بسیار خوب آقای سرایی در حال حاضر مجموعه آبی پیام است. این را می توانید از استقبال مراجعه کنندگان به این مجموعه مشاهده نمایید. مجموعه آبی پیام هم در قسمت آموزش هم به عنوان یک مجموعه تفریحی از سابقه بسیار خوبی برخوردار است. بسیاری از شناگران از این موسسه قهرمان باشگاه های کشور شده اند.

 

با توجه به شغلتان، خاطره خاصی در مجموعه آبی پیام دارید؟

خداراشکر تاکنون اتفاق تلخی در این مجموعه پیش نیامده است، چندین بار کسانی که در بخش عمیق قادر به شنا نبوده اند و یا به علت بیماری خاصی، مثلا بیماری قلبی دچار مشکل شده و درخواست کمک کردند به بیرون از آب هدایت کردیم و کمک های اولیه را تا رسیدن اورژانس انجام دادیم اما خوشبختانه تا کنون هیچ اتفاق ناگواری در استخر رخ نداده است.

و سخن پایانی؟

حرف خاصی ندارم. فقط از مدیریت مجموعه پیام جناب آقای عباسی و بعد از آن از آقای سرایی مدیر مجموعه آبی کمال تشکر را دارم که با دلسوزی کامل به امور مجموعه پرداخته و مدبرانه به حل مشکلات می پردازند.

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×