تاریخ انتشار :

مصاحبه با وحید غنچی ، بازیکن اسبق تیم ملی و مربی تیر و کمان پیام

 

تیر و کمان را از کجا و کی شروع کردید؟

15 سال است که مشغول به فعالیت در رشته تیر و کمان هستم. از سال 83 زمانی که 10 سال داشتم این ورزش را آغاز کردم. پدرم این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کرد و من نیز به آن علاقه مند شدم. 18 ساله بودم که وارد تیم ملی شدم و اولین اعزامم در سال 2013 به کشور چین برای مسابقات بود. در حال حاضر نیز تمریناتم را با هدف شرکت در مسابقات 2019 ماکائو چین به صورت جدی دنبال می کنم. همچنین به عنوان دبیر هیئت تیروکمان شمال شهر تهران در حال فعالیت هستم.

 

کمی از ورزش تیرو کمان و رشته های موجود در آن برای علاقه مندان به این رشته صحبت کنید.

ورزش تیر و کمان از دور رشته ریکرو و کامپوند تشکیل شده است. امتیازات هردو در مسابقات یکسان است و تفاوت این دو رشته در نوع تیرو کمان آن است. رشته ریکرو شاید به دلیل وجودش در المپیک از طرفداران بیشتری برخوردار باشد. البته تعداد اعزام ها به مسابقات جهانی کامپوند بیشتر از رشته ریکرو است.  فاصله هدف تا تیرانداز در رشته کامپوند آزاد 50 متر و در رشته ریکرو 70 متر است و در مسابقات داخل سالن فاصله هر دو رشته تا هدف 18 متر می باشد.

 

در این 15  سال چه مدال هایی کسب کردید؟

 بیش از 45 مدال کشوری و استانی دارم که از آنها 15 طلا، 5 نقره و 25 برنز مربوط به مسابقات قهرمانی کشور است. مدال طلای جهانی مسابقات تایلند نیز از دیگر عنوان های ثبت شده در کارنامه ورزشی ام می باشد.

 

از چه زمانی به عنوان مربی وارد پیام شدید؟

مربی گری را از سال 92 از باشگاه 22بهمن آغاز کردم. حدود دو سال پیش بود که با برنده شدن در مزایده باشگاه تیرو کمان موسسه پیام و بررسی مدارک وارد این باشگاه شدیم.

 

ساز و کار ثبت نام در کلاس های تیروکمان موسسه به چه صورت است؟

فراگیری این ورزش برای افراد 4 تا 80 سال بلامانع است. افراد جهت ثبت نام در این کلاس ها می توانند همه روزه از ساعت 9:00 صبح الی 21:00 به باشگاه تیرو کمان موسسه مراجعه نمایند. پس از ثبت نام در کلاس ها به شرط علاقه و داشتن استعداد، جهت ورود به مسابقات، استانی، کشوری و بعد از آن تیم ملی توسط ما و مربیان مجرب راهنمایی و هدایت می شوند تا مسیر موفقیت را تا رسیدن به قله طی نمایند.

 

وضعیت تیم تیر وکمان پیام در حال حاضر به چه صورت است؟

وضعیت تیرو کمان پیام نسبت به گذشته بسیار عالی است. 2 نفر از شاگردانمان وارد تیم ملی شده اند و جای بسی خرسندی است که در حال حاضر بیش از نیمی از بازیکنان تیم پیام را اعضای خانواده ارتباطات تشکیل می دهند. بعد از ورود بنده به موسسه خدارا شکر توانستیم قویتر از گذشته تیم تیرو کمان پیام را تشکیل داده و راهی مسابقات کنیم. در حال حاضر این تیم در مسابقات لیگ دسته یک حضور دارد و با رقبای خود دست و پنجه نرم می کند و رکوردهای خوبی را به ثبت رسانده است.

 

امکانات مجموعه تیرو کمان پیام را چگونه ارزیابی می کنید؟

خب همانطور که اطلاع دارید مجموعه پیام از نظر جغرافیایی برای استفاده اعضا دسترسی بسیار مناسبی دارد و این یک مزیت مهم است. مجموعه تیر و کمان پیام نیز از تمامی امکانات لازم برای آموزش افراد مبتدی و تمرین افراد حرفه ای برخوردار است. تمامی وسایل اعم از تیر و کمان و اهداف مورد نظر در اختیار ورزش آموزان قرار می گیرد تا با فراغ بال به یادگیری این رشته بپردازند. همچنین 10 خط تیراندازی از فاصله های 5 تا 50 متر برای استفاده کلیه افراد منظور  تمرین و آموزش تدارک دیده شده است. در کل، از نظر زیرساختی، امکانات موسسه پیام برای تیراندازان بسیار مناسب می باشد.

 

با توجه به برگزاری کلاس های تابستانی آیا خروجی مناسبی برای افراد شرکت کننده در این کلاس ها وجود داشت؟

 حدود 100 نفر از فرزندان 6 تا 18  سال طی 20 جلسه از تیرماه تا شهریور تحت آموزش قرار گرفتند که حاصل آن دعوت  2نفر از ثبت نام کنندگان در رده نونهالان رشته کامپوند به اردو تیم استان تهران بود. استعداد های درخشانی از بین ثبت نام کنندگان می توان نام برد که البته بسته به پشتکار خود و توجه خانواده ها می توانند پیشرفت چشمگیری در این رشته داشته باشند.

آیا ورزش تیرو کمان جزء ورزشهای گران محسوب می شود؟

خیر. شاید با توجه به نوسانات قیمت دلار در حال حاضر خرید تیرو کمان مرغوب گران باشد؛ اما باید این را در نظر داشت که شما با خرید یک بار تیرو و کمان تا چندین سال از آن استفاده می کنید و در صورت نگهداری مناسب نیاز به خرید مجدد نیست همچنین این ورزش نیاز به لباس یا وسیله خاص دیگری ندارد که تمامی این موارد باعث می شود میزان هزینه های شما برای انجام آن کاهش یابد. موضوع مهم در انجام هر ورزشی علاقه است.

 

سخن پایانی؟

رشته تیراندازی، رشته ای است که برای بانوان بسیار مناسب است چراکه می توانند با حجاب کامل به راحتی در آن فعالیت داشته باشند علاوه بر آن در سطح ملی رشته مدال آوری نیز هست. یکی دیگر از مزیت های آن نداشتن محدودیت سنی می باشد به همین علت از تمامی علاقه مندان دعوت می کنم که این ورزش را امتحان کنند.

از تمامی مسئولین پیام به ویژه آقای عباسی مدیرعامل محترم موسسه، تشکر می کنم که این امکانات را برای ورزشکاران مهیا ساخته و از ایشان حمایت می کنند.

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×