تاریخ انتشار :

یک فنجان ورزش با مهدی رمضانی

یک فنجان ورزش با مهدی رمضانی

 

 مصاحبه با مهدی رمضانی مسئول امور ورزشی و رفاهی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 

نقش ورزش در سلامتی کارکنان و جایگاه آن در وزارت ارتباطات چیست؟

همانطور که می دانید ورزش کردن یکی از اصلی ترین راههای تضمین سلامت افراد جامعه می باشد. که البته کارکنان و کارمندان شرکت ها و سازمان ها نیز به علت کم تحرکی و پشت میز نشینی باید به این امر توجه بیشتری داشته باشند. خدارا شکر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به اهتمام ویژه وزیر محترم، آقای جهرمی به امر ورزش و تاکید ایشان بر سلامت کارکنان و کارمندان، این موضوع به جدیت بیشتر و به صورت حرفه ای دنبال می شود.

این طور به نظر می رسد که نسبت به سایر وزارتخانه ها در وزارت ارتباطات ورزش نقش پررنگ تری دارد. چگونه این موضوع در این وزرات نهادینه شده است؟

خب شاید یکی از دلایل، وجود موسسه پیام در همسایگی ما، به عنوان یک موسسه که به صورت تخصصی و حرفه ای به امر فرهنگ سازی و توسعه ورزش می پردازد، باشد. مسلما وقتی زیرساخت ها و امکانات مناسب برای ورزش کردن در دسترس باشد پرداختن به آن که یکی از نیازهای اساسی جسم و روح برای سلامت می‌باشد مورد توجه بیشتر قرار گرفته و سهولت رسیدگی به آن بیشتر می شود. البته دلیل دوم و اصلی آن وجود وزیر جوان و دارای دغدغه است که این موضوع را بسیار جدی و با نگاه ویژه دنبال کرده و امر به ورزش نیز از توصیه های به جد و مصرانه ایشان است.

ورزش در وزارت ارتباطات در حال حاضر جایگاه حرفه ای پیدا کرده است و صرفا به عنوان یک تفریح به آن نگاه نمی شود. چگونه به این دیدگاه رسیدید؟

نگاه ما به امر ورزش که آن را به عنوان یک ارزش بسیار والا می دانیم، قهرمانی یا رسیدن به جایگاه خاصی نیست. ورزش برای ما به عنوان یک ابزار برای تضمین سلامتی روح و جسم افراد محسوب می شود. اما این موضوع نیز طبیعی است که در مسابقات و المپیاد های مختلفی که توسط وزارت خانه و موسسه پیام برگزار می شود، موضوع کسب مقام و رتبه، افراد را به سوی دنبال کردن جدی تر رشته های ورشی ترغیب می کند. البته ما نیز در جهت رشد و پیشرفت کارکنان در زمینه های مختلف و امور ورزشی، کوتاهی ننموده و سعی در کمک به این عزیزان در رسیدن به اهداف عالیه خواهیم کرد.

نظر شخصی خودتان در خصوص اینکه ورزش باید به صورت شخصی یا حرفه ای دنبال شود چیست؟

من معتقد هستم که افراد ورزش را به صورت تفریحی شروع نکنند نمی توانند برای حرفه ای شدن گام بردارند. در واقع ورزش کردن به صورت تفریحی انگیزه ای برای حرفه ای شدن ایجاد خواهد نمود.

برنامه ای برای شناسایی و استفاده از قهرمانان ملی در شرکت ها و سازمانهای تابعه وزارت دارید؟

بله. اخیرا درکمیته ورزشی وزارتخانه تصمیماتی اتخاذگردیدکه براساس پیشنهادمعاونت محترم توسعه مدیریت مبنی بر استفاده از ظرفیت های موجود، قهرمانان ورزشی که در هریک از  سازمان ها ی تابعه مشغول به کار هستند، بعنوان کارشناس تخصصی در امور ورزشی فعالیت نموده واز تجربیات ایشان به نحواحسن بهره برداری گردد .

آقای رمضانی از سوابق ورزشی خودتان برایمان بگویید.

اینجانب از سال 76 ورزش را بصورت حرفه ای در رشته تخصصی کونگ فو توآ و های فول کنتاکت کیک بوکسینگ ( دفاع شخصی) دنبال نموده و در سال های 83 و 85 موفق به کسب مقام اول در رشته های ذکر شده گردیده ام و درحال حاضرنیز به عنوان دبیر سبک (های فول کنتاکت کیک بوکسینگ)  مشغول فعالیت می‌باشم. 

از سال 91 تا کنون به عنوان مربی آموزش دفاع شخصی کارکنان ستاد وزارت از طریق موسسه پیام فعالیت می‌کنم که خوشبختانه با حضور کارکنان در کلاسهای فوق  استقبال خوبی نیز در این رشته به عمل آمده است.

در مباحث رفاهی که در حیطه اختیارات و وظایف شماست عملکردتان به چه صورت است؟

با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و مشکلاتی که وجود دارد وزارت ارتباطات نیز مانند سازمانها و نهاد های دیگر تمامی تلاش خود را برای تامین و حمایت از سبد کالای کارمندان خود کرده است. البته طبیعتا نقطه ضعف هایی وجود دارد. شاید بتوان گفت که رفاهیات در سطح عالی نیست اما سعی کرده ایم رضایت همکاران را در این بخش بدست آوریم.

برای مثال علاوه بر رفاهیات نقدی و غیر نقدی که به ایشان پرداخت می شود، به منظور ایجاد انگیزه شور و نشاط و ایجاد محیط مفرح برای خانواده های کارمندان و کارکنان، وزارت ارتباطات اقدام به برگزاری تورها و گلگشت های تفریحی کرده است که در سال آتی نیز این گلگشت ها با برنامه ریزی دقیق تر و بهتر ادامه پیدا خواهد کرد.

 نظرتان درباره اقدامات و فعالیت های موسسه پیام چگونه است؟

قبل از هر چیزی جا دارد که یک تشکر ویژه داشته باشم از مدیرعامل موسسه پیام آقای حمید عباسی و معاون ورزشی این موسسه آقای ذاکری، به خاطر زحماتی که در این موسسه برای توسعه ورزش و ایجاد این فرهنگ در بین خانواده بزرگ ارتباطات انجام می دهند.

وجود یک موسسه ورزشی مانند پیام در مجاورت وزارت ارتباطات یک امتیاز ویژه برای تمام کارمندان و کارکنان است. فعالیت ها و سیاستگذاری های مختلف این موسسه نگاه بسیاری از مدیران و پرسنل سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات را به مقوله ورزش و اهمیت آن در زندگی و سلامت روانی و جسمی تغییر داده است.

همانطور که می دانید مرکز استعداد یابی و استعداد پروری در موسسه پیام حدود یک سال است که مشغول به فعالیت کرده است. نظرتان درباره تاثیر این مرکز در موفقیت و حرفه ای تر شدن ورزشکاران چیست؟

به نظر من زمان این موضوع رسیده است که برای دست پیدا کردن به موفقیت بیشتر و سریعتر، بیش از قبل کارها را علمی و با دانش پیش ببریم. شاید تا مدتی قبل می توانستیم موفقیت را به صورت تجربی و با آزمون و خطا کسب کنیم ولی در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و رسیدن به قله های علم و دانش باید فعالیت هایمان علمی تر شود. این مرکز نیز با توجه به نیروهای متخصص، جوان و بنیان علمی که داراست مطمعنا می تواند کمک بسیاری به افراد و مجموعه برای رسیدن به اهداف ایشان بکند. علاوه بر این روند استعداد سنجی به افراد کمک می کند تا بتوانند، وقت و هزینه خود را در رشته ورزشی که واقعا استعداد فیزیکی و بدنی مخصوص آن رشته را دارند سرمایه گذاری کنند.

 

نقش مسئولین ورزش بر تصمیم گیری های موسسه پیام چگونه است؟

موسسه پیام نیز یکی از اعضای خانواده بزرگ ارتباطات است و تا کنون تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های اتخاذ شده در حوزه ورزش با مشارکت سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت بوده و رابطه دوسویه مناسبی بین مسولین ورزش این شرکت ها و موسسه پیام وجود به طوریکه بیشتر مجموعه های تفریحی ورزشی طرف قراداد با موسسه پیام از پیشنهادات ارائه شده از طرف سازمان ها و شرکت ها بوده است.

لطفا بعد از گفتن کلمات من، اولین احساس یا کلمه ای که به ذهنتان خطور می کند بگویید.

سوت داور: قضاوت

لباس ورزشی: نظم و انضباط

سفره هفت سین: تبریک سال نو و آرزوی موفقیت برای همه

رختکن: آمادگی

کشتی:  مبارزه

مجموعه پیام: عالی، ورزشی و رفاهی

استقلال: من پرسپولیسیم

دلار: تورم

اضافه کاری: معیشتی ِِِِِ... انگیزشی

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×