تاریخ انتشار :

یوگا ورزش جسم و ذهن

 

 مصاحبه با خانم سراجی مربی یوگای پیام 

با توجه به اینکه یوگا ورزشی است که نسبت به سایر ورزش ها کمتر شناخته شده است توضیحی راجع به این ورزش بفرمایید؟

یوگا از کلمه یوج به معنای راستی و درستی و در کنترل درآوردن نفس گرفته شده و ریشه سانسکریت دارد. یوگا را فقط به عنوان یک ورزش نمی‌توان معرفی کرد، به غیر از ورزش نوعی از عرفان است، بهتر است اینگونه بگوییم که یوگا ورزشی برای تقویت روح و جسم به صورت هم زمان می باشد. حرکات یوگا به گونه ایستکه بر روی هورمون های بدن تاثیر مستقیم می گذارد و باعث تنظیم کارکرد آنها می شود و همانطور که می دانید وقتی هورمون ها دقیق و منظم ترشح شوند بر خلق و خو، تصمیم گیری، واکنش ها، رفتار و به طور کلی زندگی انسانها اثرات مثبتی خواهند گذاشت؛ به همین خاطر ما معتقدیم که شما هر یوگایی که انجام دهید تاثیرات مستقیم آن را روی زندگی، ذهن، جسم و بعد روحانی بدن خواهید دید.

در گفته هایتان به اثرات انجام یوگاهای مختلف اشاره کردید. از سبک های یوگا برایمان بگویید.

رشته یوگا سبک های بسیار زیاد، با تنوع فراوان دارد که در طول زمان و در هر مرحله کامل تر شده است. البته بعضی از سبک ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از نظر علمی اصولی تر هستند مانند شیواناندا، ساتیاناندا، آینگار، آشتانگا و ... که در ایران سبک شیواناندا بسیار رایج است. جالب است بدانید که ورزش پیلاتس نیز که اخیرا طرفداران خود را پیدا کرده است نوعی از یوگا می باشد که به نظر من اصول اصلی یوگا در آن رعایت نمی شود.

چه اتفاقی افتاد که خانم سراجی جذب این ورزش شد؟

من حدود 9 سال است که در این رشته مشغول فعالیت هستم. در 26 سالگی با مشکل دیسک کمر، دیسک گردن و درد زانو مواجه شدم که با تجویز پزشک به صورت فوری باید عمل جراحی انجام می دادم. بعد از استراحت یک ماهه به جای عمل به ورزش یوگا مشغول شدم و خداراشکر بهبودی کامل پیدا کردم.

مدرک مربی گری کدام یک از سبک های یوگا را دریافت کرده اید؟

برای گرفتن مدرک مربی گری یوگا، مانند سایر ورزشهای دیگر باید آزمون های فدراسیون را پشت سرگذاشت. البته تفاوت یوگا با سایر رشته های ورزشی در این است که گذراندن دوره مربی گری آن بسیار طولانی و پرهزینه می باشد. به علت برگزاری کارگاه های متفاوت که با حضور پزشک و ارتوپد است این دوره ها گاها تا یک سال نیز به طول می انجامد.  

فدراسیون یوگای ایران در حال حاضر فقط مدرک مربی گری درجه سه سبک شیواناندا را ارائه می دهد که طبیعتا من نیز همین مدرک را اخذ کردم.

 

با توجه به صحبتهایی که انجام دادید، آیا می توان یوگا را نه به عنوان یک ورزش، که به عنوان یک مکتب یا عرفان معرفی کرد؟

بله یوگا را می توان به علت وجود معرفت خاصی که در فلسفه آن وجود دارد به عنوان یک عرفان معرفی کرد اما با توجه به سبک های مختلف آن، حتما در دسته بندی رشته های ورزشی قرار می گیرد؛ مخصوصا در سبک آینگار که سبک تخصصی من هست، شما به مدت یک ساعت و نیم و مداوم حرکات قدرتی و کششی انجام می دهید. دست افراد برای انتخاب سبک های مختلف در این رشته بسیار باز است. انتخاب رشته هایی که بیشتر به جنبه روحانی یا جسمانی بدن بپردازد با توجه به علاقه افراد صورت می پذیرد.

چه مدت است که به عنوان مربی بانوان در موسسه پیام مشغول به فعالیت هستید و استقبال از این ورزش در موسسه چگونه بوده است؟

من حدود 6 سال است که در پیام شروع به فعالیت کردم. اتفاق خوبی که هنگام ورود من در موسسه افتاد برگزاری کلاسهای یوگا مخصوص معلولین بود که بسیار بازده خوبی داشت.

استقبال بسیار خوبی از این رشته به عمل آمده است. این کلاس ها با حدود 14 نفر شروع شد که هم اکنون بیش از 35 نفر از علاقه مندان این رشته در حال برگزاری می باشد که با توجه به فصل زمستان و نزدیکی به پایان سال این عدد، قابل توجه می باشد. مسلما در فصل تابستان تعداد شرکت کنندگان بسیار بیشتر است.

 

زمان برگزاری، هزینه و سبکی که در کلاس های یوگای پیام آموزش می دهید چیست؟

سبک تخصصی من برای آموزش در پیام" آینگار" می باشد. علاقه مندان به این رشته می توانند روزهای یکشنبه و سه شنبه ساعت 8 و نیم تا 10 صبح به صورت پیشرفته و 10 تا 11 و نیم به صورت مبتدی در این کلاس ها شرکت کنند. مدت ترم های یوگای پیام یک ماه و هزینه هر ترم برای اعضا 45 و به صورت آزاد 170 هزار تومان می‌باشد.

 

امکانات موسسه پیام برای آموزش این رشته در چه وضعیتی است؟

متاسفانه باید بگویم که از لحاظ امکانات فعلا شرایط مناسبی وجود ندارد. البته با صحبت هایی که با آقای ذاکری مسئول ورزش موسسه انجام شده است قولهای مساعدی برای بهبود وسایل آموزشی و امکانات گرفته ایم.

 

کلاس آموزش این رشته ورزشی برای آقایان نیز در موسسه برگزار می شود؟

خیر. به علت اینکه آقایان استقبال خوبی از این رشته نداشتند در حال حاضر کلاس آموزشی ایشان برگزار نمی شود.

 

یک سوال بسیار مهم که فکر می کنم ذهن خانم ها را بیشتر درگیر می کند! با یوگا می توان لاغر شد؟

برای لاغر شدن کسانی که چاق هستند و نه اینکه اضافه وزن دارند، ورزش های هوازی بیشتر پیشنهاد می شود. اگر یوگا را به عنوان ورزشی که به عضلات فرم می دهد، به صورت مداوم و طولانی مدت انجام دهید حتما بدن شکل زیبایی به خود می گیرد. در طول دوره مربی گری شاگردانی داشتم که در یک یا دو ترم توانستند حدود 3 یا 4 کیلو وزن کم کنند اما افرادی هم بودند که وزن زیاد کم نکردند. تمام حرکاتی که در یوگا انجام می شود کاملا علمی هستند و اگر به صورت صحیح انجام شود مطمعنا به افراد کمک می کند در بعد جسمی و روحی پیشرفت زیادی داشته باشند.

 

 

 

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×