تاریخ انتشار :

اولین بانوی المپیکی ایران هدایتگر ورزش صبحگاهی بانوان پیام

 

اولین بانوی المپیکی ایران هدایتگر ورزش صبحگاهی بانوان پیام

مصاحبه با خانم سارا خوش جمال فکری مربی ورزش صبحگاهی موسسه پیام

 

لطفا خودتان را برایمان معرفی کنید و از سوابق ورزشی تان بگویید؟

سارا خوش جمال فکری هستم. فوق لیسانس بیو مکانیک ورزشی. از 11 سالگی ورزش را در رشته تکواندو با تشویق خانواده شروع کردم. 9 سال عضو تیم ملی تکواندو کشورمان بودم. به عنوان اولین بانو در تاریخ ورزش ایران موفق به کسب سهمیه المپیک  2008  شد. در کارنامه ورزشی ام مدال برنز بازی های المپیک آسیایی گوانجو، طلای مسابقات آسیایی دانشجویی قزاقستان، طلای مسابقات چین و کره، نقره مسابقات هلند و طلای مسابقات منچستر را دارم.

 

چگونه با پیام آشنا شدید و چه مدت است که با این موسسه همکاری دارید؟

در ابتدا از طریق مرکز پایش سلامت (شرکت برنا اندیشان) با موسسه پیام آشنا شدم. حدود 2 ماه است که به عنوان کارشناس ورزشی در این مرکز مشغول فعالیت هستم. همچنین به عنوان مربی در طرح ورزش صبحگاهی هدایت ورزشکاران را به عهده دارم.

 

از طرح ورزش صبحگاهی برایمان صحبت کنید.

طرح ورزش صبحگاهی به صورت عمومی به خصوص بانوان خانواده وزارت ارتباطات روز های یکشنبه و سه شنبه ساعت 7:00 صبح در ورزشگاه شهید اینانلو برگزار می شود.

جای بسی خوشحالی است که این طرح در موسسه پیام به صورت رایگان در حال برگزاری است. به نظر من این طرح بر شادابی افراد و کارکنان تاثیر بسزایی دارد. محل برگزاری ورزش صبحگاهی در فضای بسیار عالی زمین چمن بوده و  به صورت هوازی انجام شده که همین امر باعث ایجاد شور و نشاط و انرژی مثبت در ایشان می شود به خصوص که در این مدت هوای تهران بسیار مناسب و تمیز بوده است. با توجه به تخصصی هم که خودم در زمینه ورزش دارم سعی میکنم تمرینات را بر اساس سن مخاطب و توان ورزشکاران تنظیم کنم که علاوه بر ورزش تاثیرات درمانی نیز داشته باشد.

این طرح یک نقطه آغاز خوب برای تمامی بانوانی است که دغدغه ورزش را دارند و منتظر یک فرصت مناسب برای ورزش کردن هستند.

 

استقبال افراد از این طرح چگونه بوده است؟

خب مسلما روزهای اول به علت آگاهی نداشتن از برگزاری این طرح افراد کمی، در آن شرکت می کردند اما با گذشت زمان استقبال خوبی از آن شد البته با توجه به امکانات موسسه و فضای موجود و تمام تسهیلات فراهم شده در این مجموعه هنوز آنطور که باید روند صعودی استبقال از طرح سرعت مناسبی ندارد و انتظار من با توجه به ظرفیت موجود بسیار بیشتر از این است. شاید یکی از دلایل آن آگاهی نداشتن از برگزاری این طرح و دلیل دیگر آن دور بودن موسسه از محل زندگی کارکنان و ورزشکاران باشد.

جایگاه ورزش بانوان در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

ورزش بانوان به نسبت قبل در ایران پیشرفت چشمگیری داشته و توجهات به سمت بانوان بیش از پیش معطوف شده است. جامعه بانوان ورزشکار بیشتر از گذشته خودشان را باور کرده اند و ورزش بانوان حرفه‌ای‌تر دنبال می شود. در حیطه ورزش قهرمانی نگاه مسئولان به ورزش بانوان با تغییرات مثبتی روبه رو شده است و ایجاد امکانات و تسهیلات برای پیشرفت ایشان هم پای با آقایان تقریبا پیش می رود البته نه در تمامی رشته های ورزشی. سرمایه گذاری ها بیشتر در رشته های مدال آور انجام می شود.

در بُعد ورزش همگانی نیز در حال حاضر به علت اینکه تمامی افراد جامعه در هر نقش و جایگاهی، به این سطح از آگاهی رسیده اند که ورزش برای ایشان لازم است و تاثیرات بسیار مثبتی در سبک زندگی ایشان می گذارد طبیعتا انگیزه ایشان نیز برای ورزش کردن بیشتر شده است.

 

پیشنهادتان برای ترغیب افراد به سمت ورزش چیست؟

همه افراد دغدغه ها و مشکلات خاص خودشان را دارند اما شاید تنبلی کردن و کمبود وقت اصلی ترین دلیل برای ورزش نکردن افراد باشد. شروع ورزش و نقطه آغاز آن سخت است اما وقتی تاثیرات مثبت آن بر سلامت و تندرستی هر فرد دیده شود ناخودآگاه انگیزه رفتن به سمت ورزش نیز ایجاد می شود. طرح ورزش صبحگاهی فرصت مناسبی برای شروع است.

 

سخن پایانی؟

تشکر می کنم از مدیریت مجموعه آقای عباسی که با موافقت ایشان طرح ورزش صبحگاهی شروع شد. همچنین از همکاران جوان پر انرژی برنا اندیشان که انرژی مثبتشان باعث شد که فعالیتم در پیام را آغاز و ادامه دهم.

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×