تاریخ انتشار :

برای حرفه ای شدن در والیبال باید از کجا شروع کرد

برای حرفه ای شدن در والیبال  باید از کجا شروع کرد

 مصاحبه با خانم نعیمی مربی آکادمی تخصصی والیبال بانوان پیام
 

لطفا خودتان را برایمان معرفی و از سوابق ورزشیتان بگویید؟

آیدا نعیمی هستم دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت اطلاعات در دانشگاه الزهرا. از فروردین ۹۷ به عنوان مربی والیبال بانوان بحث آموزش تخصصی والیبال را در خانواده وزارت آغاز کردم.

در سال ۹۶ به عنوان بازیکن تیم لیگ ۱ کشور در تیم شهرداری سمنان مشغول فعالیت بودم و در سال ۹۷ در اولین حضور همین تیم که در مسابقات سوپر لیگ بانوان ایران شرکت نموده است توانسته ام با رضایت کادر فنی به عنوان پاسور قراردادی منعقد نمایم تا در جریان بازی ها و پایان مسابقات تجربه هایم را برای فرزندان والیبال خانواده وزارت ارتباطات به کار گیرم. ضمنا سال هاست به عنوان مربی در کنار بزرگان این ورزش دار مشغول فعالیت هستم.

 

از وضعیت ورزش بانوان در پیام به خصوص رشته والیبال کمی صحبت کنید.

با توجه به حمایت های مدیر عامل، هیأت مدیره و آقای نیک‌نام، والیبال موسسه پیام روند صعودی و رو به رشد بسیار خوبی پیدا کرده است. از لحاظ کیفی از نظر سرفصل های آموزشی در سطح استاندارد هستیم و از لحاظ کمی، استقبال خوبی از کلاس های آموزشی شده است. هدف ما تشکیل تیم ارتباطات پیام به عنوان تیم والیبال بانوان موسسه پیام، در کنار برگزاری کلاس های آموزشی است. امیدوارم بتوانیم باعث افتخار موسسه پیام باشیم.

 

در صحبت هایتان به سرفصل های آموزشی اشاره کردید. این سرفصل ها شامل چه آموزش هایی می شود؟

تفکیک آموزش ها، نفرات و سطح بندی بازیکنان از دغدغه های همیشگی ما بوده است که در این خصوص تدابیر منطقی، اصولی و علمی با توجه به تجارب بزرگان و پیشکسوتان این رشته ورزشی به صورت کاربردی در نظر گرفته شده است که برای فرزندان تحت آموزش از مربیان مجرب و کارآزموده نیز بهره برده ایم.

در حال حاضر کلاس به دو بخش تقسیم شده است. در بخش اول برای مبتدیان و نیمه پیشرفته ها فاکتور های مختلفی را آزموده و آموزش می‌دهیم از جمله آشنایی با توپ، گاردهای والیبال، میزان عکس العمل و انگیزه دانش آموختگان، همچنین استعدادیابی و استعدادپروری را در راس آموزش ها قرار دادیم، در ادامه برای گروه پیشرفته که منجر به خروجی های مختلف از جمله تیم داری در پیام ارتباطات و معرفی به تیم های دیگر می شوند، آموزش های میدانی و موثر را اجرا می کنیم. شایان ذکر است تخصص در پست های مختلف برای گروه پیشرفته با در نظر گرفتن پارامتر های قدی ، ژنتیکی و دیگر موارد علمی در دستور کار قرارگرفته است.

 

 

فکر می کنید در رشته والیبال بانوان بیشتر مستعد هستند یا آقایان؟

اخیرا در ایران سرمایه گذاری ها و حمایت های خوبی در ورزش بانوان انجام شده است که در گذشته به این میزان نبود. در واقع بانوان فضا و بستر مناسبی برای رشد و ظهور استعداد های خود نداشتند به همین خاطر شاید آقایان به علت داشتن پیشینه قوی‌تر در ورزش و استقامت بدنی بیشتر نسبت خانم ها، در والیبال مستعدتر به نظر می آیند.

 

 

آکادمی موسسه پیام پذیرای چه مقاطع سنی از افراد برای آموزش است؟

در بخش آموزشی آکادمی والیبال بانوان پیام که با استقبال خوبی روبه رو شده است افراد از رده سنی 7 تا 14 سال در حال فعالیت می باشند. در بخش پیشرفته که سرمایه گذاری برای تیم ارتباطات پیام نیز در این بخش می باشد بازیکنان  از 13 تا 18 سال تمرین می کنند.

 

امکانات آکادمی والیبال پیام نسبت به مجموعه هایی که در آن فعالیت دارید چگونه است؟

امکاناتی که در ورزش والیبال برای رسیدن به موفقیت باید موجود باشد در موسسه پیام مهیا شده است. توپ ها با کیفیت عالی، وسایل کمک آموزشی، سبدهای انتقال توپ، سالن و دیگر وسایل مورد نیاز.

 

بانوان علاقه مند به این رشته چه مشخصاتی باید داشته باشند؟

از تابستان سال 97 فرایند استعداد یابی بازیکنان به منظور کشف استعداد های برتر جهت آماده سازی هرچه قوی تر تیم ارتباطات پیام را آغاز کردیم. فاکتور قد، به علت تحت کنترل نبودن یکی از مهمترین ملاک های ارزیابی است. البته در  سن های پایین به علت نرسیدن به بلوغ، مانور روی آن کمی مشکل است اما فاکتور هایی مانند چابکی، طول دست و ژنتیک تا حدودی به تشخیص این موضوع کمک می کند. آیتم های دیگر مانند قدرت جسمانی، علاقه فرد و چابکی نیز مورد بررسی قرار می گیرد که در صورت وجود نداشتن در افراد می توان با یک برنامه مناسب تا حدی به آن دست پیدا کرد. میزان رضایت مندی خانواده از عملکرد تحصیلی شاگردانمان یکی دیگر از فاکتور های جذب در سنین پایین برای ما در این رشته می باشد.

 

برای حرفه ای شدن در والیبال  باید از کجا شروع کرد؟

برای موفق شدن در این ورزش اولین و مهمترین موضوعی که باید در افراد وجود داشته باشد علاقه است. علاقه ای که بتواند با وجود آن سختی های این ورزش را تحمل کند. برای رسیدن به نقطه اوج علاوه بر تمرین و پشتکار زیاد به هوش بالا هم نیاز است. البته در کنار آن وجود حمایت کننده هایی مانند خانواده، مربی دلسوز و مجموعه ای که علاوه بر داشتن تمام امکانات لازم مورد تایید فدراسیون نیز باشد، حائز اهمیت است.

 

با توجه به محدودیت های ورزش بانوان در ایران، تاثیرات آن بر رشته والیبال را چگونه می بینید؟

به نظر من تاثیر چندانی نخواهد داشت. شاید در سطح بازیهای قهرمانی و یا جهانی تاثیر اندکی داشته باشد ولی نمی‌توان گفت که این محدودیت جلوی موفقیت را سد می کند. در حال حاضر ورزش بانوان در ایران روند رو به رشد مناسبی دارد و بازیکنان، با مربی های حرفه ای و شرایط مناسب موجود، تلاش و علاقه خودشان ، می توانند تا قله موفقیت پیش روند.

 

به عنوان مربی الگوی ورزشی خاصی برای معرفی به بازیکنانتان دارید؟

بهترین الگو برای افراد در حال آموزش خود مربیان هستند. مخصوصا بچه ها در سنین پایین کاملا به مربیان نگاه می‌کنند و سعی در تقلید کارهای ایشان دارند. ما هم سعی بر آن داریم با رعایت تمامی مسائل بتوانیم الگوی خوبی برایشان باشیم.

 

آینده والیبال پیام را چطور می بینید؟

هدف ما در موسسه پیام این است که بتوانیم با تیم داری در سطح قهرمانی استانی و کشوری افتخارات خوبی برای موسسه به ارمغان بیاوریم. امیدوارم با تلاش ما مربیان و بازیکنان و حمایت مسئولان مربوطه هرچه زودتر به این مراتب دست پیدا کنیم.

 

سخن پایانی؟

از مسئولین موسسه پیام کمال تشکر را دارم. باعث افتخار و خوشحالی بنده است که با این موسسه در حال همکاری هستم. پیام با تمام تلاش سعی در بهبود شرایط و امکانات ورزشی خود دارد. من با مجموعه های زیادی همکاری داشته‌ام. کم هستند موسساتی مانند پیام که اینگونه باشند.

 

به گزارش خبرنگار پیام سرکار خانم نعیمی و آقای علی نیک‌نام مربیان آکادمی تخصصی والیبال پیام به تازگی زندگی مشترک را در کنار هم آغاز نمودند که روابط عمومی موسسه پیام این پیوند خجسته را به ایشان صمیمانه تبریک عرض می نماید.

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×