تاریخ انتشار :

بسکتبال دیروز و امروز پیام در یک نگاه

بسکتبال دیروز و امروز پیام در یک نگاه 

مصاحبه با پیام سیفی زاده مربی بسکتبال پیام

 

چطور شد به ورزش بسکتبال علاقه‌مند شدید؟

ماجرا از زمان تحصیل در دبستان آغاز شد؛ آن زمان 9 سال داشتم. بعد از نصب یک حلقه بسکتبال بدون تخته به دیوار مدرسه، با توپ بسکتبال بعد از دریپل چند نفر، پرتاب موفقی انجام دادم که برایم انگیزه خوبی شد، با اینکه عضو تیم فوتبال مدرسه بودم، حس کردم در ورزش بسکتبال نیز استعداد دارم. از آن روز به بعد به علت نبودن امکانات مناسب و مربی جهت آموزش، خودمان در خیابان ها و آسفالت تمرین می کردیم. با دیدن گزارش ورزشی بسکتبال سعی در تقلید حرکات بازیکنان داشتم. غبطه ای که اکنون به نوجوان و جوانان می‌خورم همین است و توصیه ای که برایشان دارم استفاده بهینه از امکانات، فضا و سالن های ورزشی موجود می باشد.

 

چه مدارکی در سطح حرفه ای بسکتبال اخذ کرده اید؟

بسکتبال حرفه ای را تقریبا از رده نوجوانان آغاز کردم و بعد از مدتی به دلیل مشغله کاری و تحصیلی امکان ادامه مستمر تمرین به شکل حرفه ای برایم وجود نداشت و باعث شد به سمت مربیگری و داوری روی آورم. مدرک مربیگری و داوری بسکتبال را نیز با رفتن به دوره های آموزشی که در دانشگاه تهران برگزار شد گرفتم. در بسکتبال از لحاظ قوانین نمی توان همزمان داوری و مربیگری را در سطح حرفه ای ادامه داد به همین علت داوری را انتخاب کردم . درسال 2000 و بعد از کسب مدرک بین المللی توانستم تورنمت های زیادی را در سطح اروپا و کشورهای حوزه خلیج فارس سوت بزنم. بعد از گذشت 14 سال و بازنشست شدن در امر داوری، توانستم مدرک درجه 1 مربیگری را اخذ کنم.

 

افتخارات ملی داشتید؟

به عنوان بازیکن خیر. به اردو تیم ملی دعوت شدم ولی در زمان ما به علت جنگ و محدودیت های بوجود آمده، سه یا چهار سال متمادی بازیهای قهرمانی کشور انجام نشد و نتوانستیم در هیچ مسابقه ای شرکت کنیم.

به عنوان داور تورنمت های آسیایی و اروپایی زیادی را سوت زده ام. یکی دیگر از افتخارات بنده در طول دوره زندگی ورزشی ام حضور در فدراسیون جانبازان و معلولین به عنوان برگزار کننده مسابقات و داور بوده و هست. در طول دوره حضورم در این فدراسیون درسهای زیادی را فرا گرفتم که در هیچ مدرسه و کلاسی نمیتوانستم بیاموزم. در حال حاضر نیز به عنوان سرپرست کمیته مسابقات انجمن بسکتبال با ویلچر در حال فعالیت می‌باشم.

 

وضعیت مدرسه بسکتبال پیام چگونه است؟

حدود 30 سال است که رشته بسکتبال در موسسه پیام قدمت دارد. با توجه به رویکرد و سیاست هایی که مدیران و مسئولان سابق داشتند نگاه ایشان به رشته بسکتبال به عنوان یک تفریح و نه یک رشته حرفه ای از ورزش بوده است. اما با حضور آقای عباسی، مدیرعامل موسسه و آقای سرایی معاونت ورزشی توانسته ایم این رشته را در موسسه به جایگاه تقریبا حرفه ای برسانیم. مدرسه بسکتبال پیام حدود 5 سال است که فعالیت خود را مجددا آغاز کرده است. هم اکنون کلاس های آموزشی آن با حدود 46 نفر در حال برگزاری می باشد به ثبات نسبی خوبی دست یافته ایم.

 در صدد گرفتن مجوزهای تیم داری و مجوز رسمی مدرسه بسکتبال نیز هستیم که با یاری خدا و کمک مسئولان به زودی اخذ خواهیم کرد. هدف اصلی و نگاه ویژه موسسه و مخصوصا آقای مهندس عباسی رشد و سیاست گذاری در رده نونهالان می باشد که به نظر بنده نیز صحیح ترین روش جهت توسعه حرفه ای این ورزش است.

 

وضعیت بسکتبال بانوان موسسه پیام چگونه است؟

بسکتبال بانوان با حضور سرکار خانم شهرزاد راستکار کاپیتان اسبق تیم ملی بسکتبال ایران به عنوان مربی جان تازه ای گرفت. ایشان توانستند با تشکیل تیمی از فرزندان خانواده های شرکت های تابعه وزرات از رده زیرگروه شروع و تا سوپرلیگ باشگاه های تهران پیش روند. این پیشرفت خیره کننده و بسیار عالی بود.

از امکانات موجود در موسسه برای این رشته راضی هستید؟

از نظر سخت افزاری کمی مشکل داریم. سالن کوچکی که به بسکتبال اختصاص داده شده جوابگوی میزبان شدن و برگزاری مسابقات نیست. برگزاری مسابقات  متعدد و گوناگون جهت رشد استعدادها بسیار مهم است به نظر بنده هر مسابقه می تواند 5 برابر یک تمرین مفید بوده و تجربه را به بازیکنان انتقال دهد. با پتانسیل موجود می‌توان با امکانات بیشتر گام های بسیار قوی تری در جهت پیشرفت و کشف استعداد های بسکتبال پیام برداشت.

از نظر مربی و وجود استعداد ها در شرایط مناسبی هستیم . آقایان علی قنبری از مربیان تیم ملی جوانان و امیر حمزه پیروزمهر و بنده به عنوان مربی بازیکنان را هدایت می کنیم.

 

علاقمندان بسکتبال را چطور شناسایی می کنید؟

قد رابطه مستقیمی با بسکتبال دارد و فاکتور اصلی است. استعداد در وجود انسان است ولی قد فاکتوریست در ظاهر و تشخیص آن سریع است این اولین قدم برای انتخاب یک بازیکن می باشد. البته ذکر این نکته نیز مهم است که قد فاکتوری است بسیار تاثیر گذار ولی کافی نیست. بسیاری از بازیکنان بلند قد بوده اند که به علت نداشتن تکنیک کنارگذاشته شده اند.

 

در میان مردم رایج است که اگر نوجوان قد کوتاهی دارد، انجام ورزش بسکتبال باعث بلند شدن قدش می شود. چقدر این موضوع صحت دارد؟

به واسطه رشته تحصیلی‌ام در مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی این سوال را همواره پاسخگو بوده ام. این یک موضوع رایج و مصطلح میان مردم است اما در واقعیت این گونه نیست. عوامل موثر و تعیین کننده قد یک انسان تشکیل می شود از : وراثت، تغذیه و آب و هوای محل رشد او.

البته ورزش هایی که بیشتر با حرکات کششی همراه است مانند بسکتبال یا والیبال این فرصت را به افراد می دهد تا زمان پایان رشد طولانی تر شود اما ورزش هایی که همراه با فشار است مانند وزنه برداری یا کشتی شاید این روند رشد را کمی با اختلال روبه رو کند.

ورزش بسکتبال در روحیه انسان چه تاثیری می گذارد؟

ماهیتاً انجام هر ورزشی باعث ترشح هورمون شادی و نشاط می شود این اصلی ترین تاثیر ورزش بر زندگی هر فردی است.

جایگاه بسکتبال به عنوان یکی از حرفه ای ترین ورزشهای گروهی در سطح جهان و به عنوان یک ورزش دانشگاهی بسیار حائز اهمیت می باشد. در این ورزش یا تقریبا تمام ورزشهایی که هر فردی دنبال می کند علاوه بر ایجاد انگیزه و هیجان و تقویت روحیه، شما می توانید با یادگیری تکنیک ها و هماهنگ شدن عصب و عضله به تمرکز بیشتری در کارها دست پیدا کنید که این موضوع در دستیابی هر فردی به موفقیت بسیار کمک کننده می باشد.

 

به طور کلی ورزش در نگاه وزارت ارتباطات چه جایگاهی دارد؟

یکی از اتفاقات بسیار خوب در این وزارت، وجود موسسه پیام و ایجاد امکانات ورزشی به منظور استفاده پرسنل وزارت ارتباطات و شرکت های تابعه است. این امر باعث تشویق و ایجاد انگیزه، مخصوصا برای همکاران بازنشسته به ورزش شده است و یکی از امتیازات بزرگ وزارت ارتباطات می باشد. به شخصه از همین جا از تمام مسئولینی که این امکانات را فراهم کرده اند تشکر و قدردانی میکنم و امیدوارم این موضوع در وزارتخانه های دیگر نیز بست پیدا کند و امیدوارم بتوانیم از حضور جناب آقای آذری جهرمی وزیر ورزش‌دوست در جهت رشد و ارتقا هرچه بیشتر ورزش بهره بگیریم.

 

در یک نگاه، به بسکتبال دیروز و امروز پیام چه نمره ای می دهید؟

بسکتبال دیروز پیام را باید با توجه به شرایط زمان خود سنجید اما از نظر من نمره 14 میتواند عادلانه باشد. اما شاید نمره دادن به وضعیت حال بسکتبال پیام کمی زود باشد چون کار خود را به صورت جدی تازه شروع کردیم و باید یک مدت بگذرد و به ثمر برسد آن زمان وقت نمره دهی است. با کمک مسئولان اگر بتوانیم مشکلات سخت افزاری را حل کنیم به زودی نام تیم پیام را جزو 8 تیم برتر در سوپرلیگ بسکتبال تهران خواهیم دید.

 

و سخن پایانی برای علاقه‌مندان به بسکتبال؟

علاقه‌مندان این ورزش خوب می دانند بسکتبال یک ورزش هیجانی و پربرخورد است امیدوارم که در انجام آن آسیب نبینند و بتوانند سلامتیشان را حفظ کنند. برای این امر نیز داشتن عضلات قوی و تمرین مداوم الزامی است. بسکتبال یک ورزش گروهی است در صورت یادگیری و رعایت اصول آن تاثیرات خوبی بر روی بازیکنان آن دارد، در جامعه می توانند موفق تر عمل کرده و به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند، همچنین دوستی و مودت بیشتری بین افراد ایجاد می کند. جامعه ای که ورزش در آن فراگیر شود مطمئنا پویاتر و موفق تر عمل خواهد کرد. بزرگترین موفقیت هایی که خود من در زندگی شخصی بدست آوردم را مدیون ورزش هستم و به پشتوانه آن نیز مشکلات زیادی را حل کردم.

 

 

بسکتبال دیروز و امروز پیام در یک نگاه

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است
×