اهميت و فوايد ورزش


1394/12/03

به طور كلي ورزش در تمام دوران زندگي انسان ها حائز اهميت است ولي چون مبناي تربيت جسمي و روحي در سنين کودکی ونوجواني گذاشته مي شود بايد اهميت بيشتري در اين دوران براي ورزش قائل بود . ورزش علاوه بر آن كه موجب مي شود نوجوانان سرگرمي مناسبي براي گذران اوقات فراغت خود داشته باشند بسياري از آثار نامطلوب محيط اجتماعي ، اقتصادي وضع خانوادگي، وراثت و نظاير آن با استفاده از ورزش مي تواند كاهش يابد يا حتي به طور كلي از ميان برود .تربيت بدني و ورزش اگر به طور اصولي و بر اساس يك برنامه منظم و صحيح استفاده شود در تحقق بسياري از نياز هاي مهم دروران جواني ، شناخت زندگي سالم اجتماعي و اصلاح يا جلو گيري از رفتار هاي انحرافي نقش موثري مي تواند داشته باشد . توجه بیشتر به موضوع و محتوای تربیت بدنی وتاکید بر نقش تربیتی  و سازنده آن بویژه برای  دانش آموزان نوجوانان و جوانان،که قشر عظیمی از جامعه جوان ایران را تشکیل می دهند,بسیار حائز اهمیت است.

تربيت بدني و ورزش گذشته از جبران ضعف ها و حفظ تندرستي ، افراد را براي زندگي ، تلاش و اهداف مشترك آماده مي سازد . در ورزش هاي گروهي بازيكن تلاش مي كند تا براي جذب بهتر درگروه ، رضايت ساير بازيكنان را به دست آورد و از اين طريق ملاك ها ي سازگاري در جمع را در خود ايجاد نمايد . از ديدگاه جامعه شناسي ، گذران اوقات فراغت با ورزش از غير پويا شدن و به انحراف رفتن توانايي هاي افراد جامعه به ويژه جوانان جلوگيري مي كند و در مقابل ، قابليت توليد و بهره وري آنها در قالب هاي مختلف اجتماعي و اقتصادي را هر چه بيشتر تقويت مي نمايد .

امروزه تربیت بدنی وورزش به عنوان یک پدیده اجتماعی، جایگاه اجتماعی خود را در جامعه هویدا ساخته است. تربیت بدنی در ساختار جامعه وجود داشته ، تحول و تکامل پیدا کرده، قوانین ومقررات و آئین نامه های خاص خود را دارد و براساس آنها برنامه های خود را اجرا می نماید.

 

ورزش بر جنبه ‏های گوناگون فرد اثر می گذارد. حرکات ورزشی، از یک سو قدرت و توانایی جسمانی ورزشکار را افزایش می‏ دهد و از سوی دیگر  باعث سلامت بدن انسان می‏ شود. ورزش همچنین به تعادل جسم و جان آدمی می‏ انجامد. با ورزش، انسان از روحی با نشاط برخوردار می‏ شود و روح با نشاط، بدن را سرشار از طراوت و شادابی می‏ سازد و البته بدن سالم هم، روح و جان را در دست‏یابی به مدارج کمال یاری می‏ رساند.

فواید جسمى ورزش

از جمله فواید ورزش برای جسم می توان به این موارد اشاره کرد :افزایش توانایی بدن در جذب و استفاده از اکسیژن، کاهش فشار خون، افزایش حجم قلب، بهبود جریان خون در کل بدن، بهبود قدرت و انعطاف پذیری عضلات، افزایش واکنش عضلات به محرک ها، تحکیم استخوان های بدن، افزایش قدرت و استقامت بدن،  بهبود سیستم گوارش بدن، بهبود تناسب اندام، افزایش هماهنگی و تعادل در اعضاء بدن، افزایش چابکی. ورزش موجب استحکام و سلامتی مفاصل بدن می گردد و میزان مقاومت آن ها را در هنگام بروز صدمات افزایش می دهد.وقتى انسان ورزش مى کند، بدن به فعّالیت بیشتر عادت کرده، دیرتر خسته شده ، در نتیجه عضلات بدن و قلب، در اثر فعّالیت ناگهانى دچار صدمه نمى شوند.

 

تاثیر ورزش بر دستگاه گردش خون

ورزش و فعالیتهای تربیت بدنی موجب تقویت عضله قلب می گردد. امروزه فعالیتهای ورزشی بعنوان اقدامی جهت پیشگیری از بروز سکته های قلبی محسوب می شود.

در اثر ورزش عروق خونی گشاد شده و سبب تسریع جریان خون می گردد.

میزان هموگلوبین خون بیشتر شده و در تتیجه کار انتقال اکسیژن به اندامهای مختلف بدن بهتر انجام می شود.

ورزش مداوم راهی است برای پیشگیری از بروز بیماری فشار خون.

ورزش می تواند میزان تری گلیسیرید خون را به حد متعادل برساند ، بجای خوردن دارو بهتر است ورزش کنید.

میزان کلسترول خون در اثر تمرینات ورزشی به حد مطلوبی می رسد ، خصوصاً اگر با رژیم غذائی همراه باشد.

برای بیماران دیابتی ، ورزش بسیار مفید است و قند خون را تا حد مطمئن پایین می آورد

 

.    با تقویت عضله قلب بوسیله ورزش تعداد ضربان قلب در دقیقه کم شده و قلب با نیروی بیشتری خون را ارسال می دارد.

با انقباض عضلات پا در حین ورزش خون راحت تر به قلب باز می گردد و از بروز بیماری واریس در پاها جلوگیری مینماید.در اثر فعاليت بدن ، حجم قلب افزايش مى يابد، ، عضلات قلب هم در اثر كار، قوى مى گردد و در نتيجه قدرت انقباض قلب زياد مى شود.

کسانی که ورزش می کنند درصد بیشتری از دستگاه تنفس خود را بکار می گیرند.

افزایش حجم تنفسی در طول روز وشب موجب دریافت اکسیژن بیشتر و رساندن آن به اندامهای بدن میشود.

کسی که قابلیت دریافت و مصرف اکسیژن را در حد بالا داشته باشد ، زود خسته نمی شود و کارائی بیشتری دارد.

افزایش حجم تنفسی در افرادی که ورزش می کنند موجب کاهش تعداد تنفس آنها در دقیقه شده و بر میزان اکسیژن گیری هر بار تنفس می افزاید. 

تاثیر ورزش بر طول عمر

تحقیقات نشان داده است که عمر افرادی که مرتب اقدام به تمرینات بدنی می کنند بیشتر از افراد غیر ورزشکار است.  یک ورزش معمولی و ساده طی روز، علاوه بر شادابی و نشاط نه تنها می تواند شما را از ابتلا به نارسایی های قلبی ایمن کند، بلکه طول عمر بیشتری را برای شما تضمین می کند.میزان اثر بخشی ورزش در جلوگیری از بیماری های قلبی و افزایش طول عمر بستگی به مقدار ورزشی دارد که شما طی روز انجام می دهید. ورزش و تمرینات بدنی شادابی انسان و احساس جوانی و قدرت را بدنبال دارد.

ورزش موجب می شود تا بدن انسان در مقابل میکروبها و بیماریها مقاومت بیشتری از خود نشان دهد

 

.    افزایش انعطاف پذیری

انعطاف پذیری از دیگر فواید ورزش است و این فاکتور به میزان حرکات مفاصل شما بستگی دارد. خم کردن پشت، بلند شدن روی نوک انگشتان پا برای رسیدن به طبقه بالایی کمد و همه نمونه هایی از انعطاف پذیری بدن هستند. انعطاف داشتن در همه امور زندگی و حتی برای انجام فعالیت های ورزشی مورد نیاز است انعطاف پذیری اصولاً با افزایش سن کاهش می یابد ولی می توان با انجام نرمش هایی از خشک شدن بدن جلوگیری کرد.

  

کنترل وزن

انجام فعالیت های بدنی مداوم بهترین و سالم ترین راه برای کنترل وزن و حفظ نسبت ”ماهیچه به چربی“ است با توجه به اینکه هر کس دارای وضعیت بدنی مخصوص به خود است، همه از برقراری تعادل بین چربی و ماهیچه در بدن سود خواهد برد.در اثر ورزش و اکسیژن گیرى بهتر دستگاه تنفّس و خون رسانى بیشتر به اندام ها توسّط قلب، سوخت و ساز بدن افزایش یافته و بر اثر آن، چاقى برطرف مى شود. ورزش، کاهش وزن را تسریع مى کند و به حفظ وزن در اندازه معین کمک مى نماید. قند و چربى خون توسط ورزش کاهش و انرژى بدن افزایش مى یابد.

اثر ورزش در شخصيت

شخصيت اجتماعي بيان كننده ي رشد صحيح و طبيعي رواني افراد است . چنانچه تربيت بدني در يك جامعه مطابق با اصول اين علم در نظر باشد ، افراد ورزشكار را از فرد گرايي و خود محوري خارج كرده و رشد روحيات طبيعي را در فرد بهبود مي بخشد كه در نتيجه شكوفا شدن اين استعداد، فرد باساير افراد اجتماع آسانتر ارتباط بر قرار كرده و در كنار آنها زندگي مي نمايد ..فعاليت حركتي عموماً فرصت پر باري براي خود شكوفايي كودك فرا هم مي آورند . كودك در ضمن پرداختن به بازي تجربه هاي پيروزي و شكست را از سر مي گذراند و اين تجربه ها در گسترش تصورات او و پيوند دادن مفاهيم و اهداف و چشم انداز هاي وي با واقعيت خويش تأثير مي گذارد و ادراك واقع بينانه و غير مبالغه آميز او از حدود و توانايي هاي جسمش را افزايش مي دهد كه اين خود ، شخصيت اجتماعي او را نضج مي دهد و به وي اعتماد به نفس مي بخشد و باعث دور شدنش از خصلت هايي چون خود شيفتگي و غرور مي گردد بي آنكه از ارزش او چه در برابر خودش چه در برابر ديگران چيزي بكاهد.

 

ارتقاء تصویر شما از خودتان

ورزش تاثیرات روانشناسی بسیاری بر ما دارد که مهمترین آن تقویت تصویری است که ما از خودمان داریم. رسیدن به اهداف ورزشی در ما اعتماد به نفس، هوشیاری و عزت نفس ایجاد می کند. ورزشکاران همیشه اولین باری را که از محدوده ی مهارت ها و توانایی های خودشان (به تصور خودشان) جلو افتادند را به خاطر دارند و این تاثیر بسیار زیادی بر تصور آنها از خودشان داشته است.

تاثیر ورزش بر ابعاد روحی و جوان نگه داشتن فکر

 

 

از دیگر فواید ورزش تأثیر مطلوب بر روح و روان و شخصیت اجتماعی هر فرد است. انجام فعالیت های بدنی یکی از بهترین راه های کسب ”احساس خوب“ در طول روز است. وقتی ورزش می کنید خود را از همه تنش های روزانه، همه استرس هایی که به شما وارد شده و همه فشارهای روانی می رهانید. چرا که در حال ورزش کردن با ترشح اندروفین از مغز شما احساس آسودگی خاطر و آرامش می کنید. ورزش می تواند به جوان نگه داشتن فکر شما کمک کند. تحقیقات انجام گرفته روی انسان ها در مورد پیری و ورزش نیز نشان می دهد که بین فعالیت جسمانی و حفظ توانایی شناخت در افراد پیر ارتباط وجود دارد.

تقویت عملکرد ذهن در یادگیری و هماهنگی

 

 

ورزش نه تنها باعث تقویت بنیه و جسم شما می شود، بلکه به عملکرد مغزتان هم کمک می کند. تعریف ورزش تنها در افزایش فعالیت‌ جسمانی خلاصه نمی‌ شود.بسیاری از ورزش‌های امروزی نظیر پینگ ‌پنگ، اسکیت، اسکی، بسکتبال، شنا و حرفه ‌ای هستند و نیاز به یاد گیری و حتی مربیان مجرب دارند و کار فکری زیادی را نیز می ‌طلبند.بنابراین ورزش‌های امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه قابلیت‌های پیچیده ‌ی مغز را در امور مختلف از جمله هماهنگی، چالاکی و سریع‌ بودن، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن را تقویت می ‌کنند..به طور کلی می ‌توان گفت ورزش در کلیه ‌ی اجزای جسم و ذهن بدن و در کلیه‌ ی مراحل زندگی انسان تأثیر غیرقابل انکار و به سزایی دارد.

آثار اجتماعی ورزش

انسان، موجودی است که فقط با زندگی جمعی به سلامت به مقصد می‏ رسد و فرد گرایی و انزواطلبی، با ذات او در تضاد است. ورزش، موجب گسترش روابط گروهی می‏ شود. در ورزش ‏های گروهی، بدون هماهنگی و دوری از خودخواهی، نمی‏ توان به موفقیت رسید و این خود باعث تقویت روح جمع‏ خواهی افراد می‏ شود.

همچنین، ورزش موجب گسترش حس یکرنگی و همگرایی در افراد می‏ گردد. برای تیم شدن و تشکیل گروه منسجم ورزشی، باید از خود گذشت و «من»ها را به «ما» تبدیل کرد.چنین وضعیتی در بهتر شدن روحیه شما و افزایش روابط اجتماعی تان موثر خواهد بود.تجربه نشان داده است که افرادی که توانسته اند با ورزش و فعالیت بدنی، اندامی زیباتر و سالم تر داشته باشند، در ارتباطات اجتماعی خود موفق ترند.

 

تاثیرورزش در اخلاق و رعايت حقوق ديگران

چون برنامه هاي تربيت بدني امكان و شرايطي دارد كه شخصيت و ماهيت افراد بروز مي كند و آشكار مي گردد.هر فرد مي تواند از احترام لازم در بين دسته و جامعه خود برخوردار گردد.اين ارتباط مطلوب شكل گرفته و به صورت اخلاق در آمده و به قلمرو هاي خارج نيز انتقال يافته و مشاهده مي شود .

انتقال و كاربرد آموخته هاي اجتماعي ورزش ها و انعكاس اين رفتار هاي آموخته شده فرد را براي زندگي در گروه آماده تر مي سازد .تجربه اجتماعي كسب شده از راه فعاليت هاي گروهي تربيت بدني در حل مسائل اجتماعي بسيار مفيد مي باشد .تصميم گيري هاي منطقي ، قضاوت هاي اخلاقي و تجربه آنها در ميادين ورزشي قابل انتقال به زندگي هستند . تقليد از مربيان و رهبران در گفتار و كردار كه مورد احترام شركت كنندگان در فعاليت هاي ورزشي هستند باعث ايجادصفات برجسته و مطلوب در ورزشكاران و دانش آموزان مي گردد .كنترل احساسات ،احترام به قوانين ،رعايت منافع جمعي از جمله عاداتي هستند كه در ورزش امكان آموزش آنها موجود است . از آنجا كه انجام مهارت هاي ورزشي طبق قوانين و مقررات خاص هر رشته اجرا مي گردد و رعايت مقررات بازي براي كليه بازيكنان الزامي مي باشد ،در نتيجه ، بازي موقعيتي است براي آموزش رعايت مقررات و قرار داد هاي اجتماعي ،خصوصاً براي كودكان كه درسنين اوليه با مقررات اجتماعي درگير نيستند اثرات كاربردي را به همراه دارد.

تأثير ورزش در كاهش افسردگي

به عقيده ي محققين ،ورزش باعث شادي و نشاط و بالا بردن اعتماد به نفس مي گردد زيرا افراد افسرده يا اعتماد به نفس ندارند يا ميزان آن در انان بسيار پايين است . ورزش احساس رضايت باطني شخص را بالا برده و فرد حس مي كند كه به موقعيت هايي دست يافته است . ورزش در درمان بسياري از بيماري ها از جمله افسردگي تأثير به سزايي دارد. ۳۰ دقيقه ورزش در روز مي تواند آثار افسردگي به اندازه ي برخي روش هاي رواني- درماني و داروهاي ضد افسردگي كاهش دهد . در يكي از جالبترين تحقيقات كلينيكي مشخص شده است كه ورزش نه تنها در معالجه افسردگي بسيار موثر است بلكه نقش به سزايي در جلوگيري از بازگشت اين بيماري دارد و با توقف انجام حركات ورزشي خطر بروز علايم افسردگي افزايش چشم گيري خواهد داشت . به گفته يكي از روانشناسان مهم نيست كه افراد افسرده به چه ميزان ورزش مي كنند بلكه مهم اين است كه به طور مرتب روزانه وقتي را براي اين امر اختصاص دهند.

 

تأثير ورزش در كاهش اضطراب

 

 

در زماني كه احساس نگراني و اضطراب پيش مي آيد انسان بايد به كار و فعاليتي مشغول شود چون معمولاً ذهن انسان در يك لحظه نمي تواند به چند موضوع متفاوت فكر كند .دراين ميان هر قدر كار و فعاليت حالت سرگرم كنندگي بيشتري داشته باشد موثر تر خواهد بود . اين عمل باعث خواهد شد راحت تر با افكار اضطراب زا مبارزه كند . در واقع خواهيم توانست ذهن خود را از درگير شدن با افكار منفي منحرف كنيم.در اين خصوص ورزش كردن باعث خواهد شد فرد در مواجه با شرايط اضطراب زا خونسردي و آرامش بيشتري داشته باشد . تحقيقات كارشناسان نشان ميدهد كه ورزش تأثيرات فيزيولوژيكي بر بدن دارد كه اين تأثيرات فيزيو لوژيك فراهم كننده آرامش در افراد هستند . تمرين و ورزش يكي از ساده ترين ابزار هايي است كه استرس را كنترل مي كند . ما مي دانيم كه ورزش مداوم بدني در صورتي كه به درستي انجام شود و با بيماري شخص در تضاد نباشد در نگهداري سلامت جسم و روان و بهزيستي فرد و پيشگيري از بسياري از بيماري ها ، يكي از مهم ترين عوامل به شمار مي رود .

تاثیر ورزش بر دستگاه عصبی

 

انجام تمرینات بدنی مستلزم کار موثر دستگاه عصبی است که در واقع ارسال کننده پیامهای لازم به عضلات است ، تمرینات مرتب ورزشی بدون تردید موجب بهبود کار سیستم عصبی و هماهنگی لازم بین اعصاب و عضلات خواهد شد.

ورزش می تواند از فشارهای روانی و ناراحتی های روحی بکاهد ، ورزش راهی مناسب جهت مقابله با افسردگی است.

بالا رفتن میزان کارائی عضلات وکسب سرعت حرکتی مستلزم اقدام به تمرینات مرتب ورزشی و تقویت سیستم عصبی می باشد.

بر اثر فعالیتهای بدنی بر میزان چابکی افراد افزوده می شود که حاکی از بهبود کار سیستم عصبی و عضلانی می باشد.

ورزش یکی از مطمئن ترین و موثر ترین راههای درمان بی خوابی است.

افرادی که ورزش می کنند از خوابی عمیق تر بهره مند شده و در نتیجه نیروی کافی کسب می نمایند.

فواید ورزش جهت رفع بیماری ها و سلامت عمومی

 

ورزش موجب می شود تا بدن انسان در مقابل میکروب ها و بیماری ها مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.آشکار است که کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند یا ورزش می کنند، کارایی بسیار بالاتری در محل کار دارند. شرکت ها و اداراتی که ساعات اتلاف وقت و مرخصی های استعلاجی کارکنانشان کمتر باشد، نه تنها هزینه های بهداشتی و درمانی کمتری متقبل می شوند، بلکه در کل پیشرفت بیشتری نیز در کار خواهند داشت.                                                 

ورزش علاوه بر اینکه کالری اضافی را مصرف می کند، برای کسانی که بی اشتها هستند تمرینات بدنی راهی مناسب جهت تحریک اشتها و میل به غذاست .همچنین حرکات معده را تسریع می نماید و در عین حال مانع ابتلای انسان به یبوست می گردد.

ورزش اگر به شکل صحیح انجام شود از بروز آرتروز در مفاصل جلو گیری می کند. درصدی از مردم به نحوی از درد های کمر رنج می برند ورزش با تقویت عضلات ستون مهره ها از بروز درد های کمر پیشگیری می نماید. ورزش برای بیماران دیابتی نیز بسیار مفید است و قند خون را تا حد مطمئن پایین می آورد.

 

نقش ورزش در پر كردن اوقات فراغت

در فراغت اندكي كه امروزه ميسر و ممكن است اجراي برنامه هاي مناسب تفريحي ورزشي براي تلطيف زندگي ، كاستن از فشارهاي زندگي ماشيني ، ارضاي غرايز و تمايلات ذاتي ، تأمين سلامت جسماني و رواني ضرورت دارد . يكي از روش هايي كه مي تواند اوقات فراغت افراد جامعه را زير پوشش قرار دهد و بسياري از ضعف ها و كمبود هاي جسماني و رواني را رفع و درمان كند ، ورزش و تفريحات سالم است . تربيت بدني و ورزش گذشته از جبران ضعف ها و حفظ تندرستي ، افراد را براي زندگي ، تلاش و اهداف مشترك آماده مي سازد . استفاده از بازي در اوقات فراغت فرصتي براي پيشرفت فرد فرا هم مي نمايدورزش بعنوان يكي از روش هاي گذران اوقات فراغت در جذب ارزش هاي فرهنگي موثر است . در ورزش هاي گروهي بازيكن تلاش مي كند تا براي جذب بهتر درگروه ، رضايت ساير بازيكنان را به دست آورد و از اين طريق ملاك ها ي سازگاري در جمع را در خود ايجاد نمايد . از ديدگاه جامعه شناسي ، گذران اوقات فراغت با ورزش از غير پويا شدن و به انحراف رفتن توانايي هاي افراد جامعه به ويژه جوانان جلوگيري مي كند و در مقابل ، قابليت توليد و بهره وري آنها در قالب هاي مختلف اجتماعي و اقتصادي را هر چه بيشتر تقويت مي نمايد .

تأثير ورزش بر حافظه

 

 

مدت هاست كه فوايد ورزش براي قلب و عروق شناخته شده است . اما امروزه مشخص شده است كه ورزش براي همه ي بدن حتي مغز سودمند است . ورزش جريان خون را در كل بدن افزايش مي دهد و بالطبع جريان خون در مغز نيز افزايش مي يابد . به نظر مي رسد افزايش جريان خون در مغز فرايند از دست رفتن بافت سلولي مغز را كه در حدود ۴۰ سالگي شروع مي شود كند مي كند. محققان هنوز مطمئن نيستندكه ميزان مورد نياز ورزش براي بهتر شدن حافظه چقدر است ، اما چيزي كه مي دانيم اين است كه حتي مقدار بسيار كمي ورزش و فعاليت فيزيكي مي تواند به بهتر شدن حافظه شما كمك كند و اين تأثير وقتي بيشتر ميشود مرتباً و حداقل سه بار در هفته ورزش كنيد . . تحقيقات نشان می دهدكه آهسته دويدن ، راهپيمايي دوچرخه سواري و حركات موزون نيز مانند راه رفتن سريع موجب بهبود حافظه و زمان واكنش در سالمندان مي شود . در نتيجه تمرين هاي ورزشي مداوم ميزان جريان خون در مغز افزايش مي يابد افزايش جريان خون موجب اكسيژن رساني وتغذيه بهتر نرون هاي مغز شده و از تنگ شدن عروق مغز جلوگيري مي كند . اين تأثيرات خود موجب پيشگيري از فراموش و زوال توانمندي هاي ذهني درسالمندي مي شود . تمرين هاي ورزشي همچنين موجب آزاد سازي نوعي فاكتور رشد  مي شود كه مي تواند نرون ها را درمقابل آسيب وصدمه مقاوم نمودو از بروز بيماري هاي آلزايمر و پاركينسون تا حدودي جلوگيري كند .

تأثير ورزش بر فرهنگ

ورزش بخش مهمي از فرهنگ ملل در جهان معاصر است بحث هاي محافل گوناگون ، سر فصل روزنامه ها ، برنامه هاي راديوئي و تلويزيوني جايگاه آن را روشن ساخته است . اعلام موفقيت در مسابقات ملي و بين المللي ميليون ها نفر را شاد و شكست در برنامه ها مردم را غمگين وناراحت مي سازد . جلب صدها هزار نفر تماشاچي به استاديوم ها ،تبليغات تجاري در كنار و خلال مسابقات ، حمايت تماشا گران و استقبال آنان از تيم هاي مورد علاقه در كمك به بالا بردن استعداد ها و ارائه ي مطلوب و موزون حركت ها و فعاليت هاي ورزشي موثر مي باشد . .ورزش ، تمرين تفكر واقع گرايانه و پرهيز از تفكر ذهنگرايانه است .

همچنین فواید زیراز نتایج ورزش و فعالیت جسمانی می باشد:

1. قدرت انقباض و نظم ضربان قلب پس از مدتى ورزش كردن بهتر مى شود.

2. گنجايش ريه ها بيشتر مى گردد و در نتيجه ، اكسيژن بهترى و بيشترى به بدن مى رسد... ورزش صحيح و معتدل و متناسب با مزاج ، سبب نظم و ثبات حركات تنفس مى گردد و تنفس عميق تر، ولى شمارش آن كمتر مى شود.

3. هرچه شخص ورزيده تر باشد، مقدار سوخت بدنش نقصان مى يابد، يعنى در حقيقت در اثر مدتى ورزش كردن ، بدن بهتر از مواد غذايى خود استفاده مى كند.

4. رشد و نمو بهتر انجام مى گيرد، زيرا اكسيژن بهتر و بيشتر به تمام نسوج مى رسد و در نتيجه ، فعاليت غدد داخلى افزوده شده و بنابر عقيده اى در عضلاتى كه فعاليت مى كنند، موادى ايجاد مى شوند كه به رشد و نمو كمك مى نمايد.

5. قوه جذب و دفع بهتر مى شود.

6. بدن عادت مى كند در برابر مختصر فعاليت ، ناگهان نفس تنگى پيش ‍ نيايد و ضربان قلب زياد نشود و ديرتر خسته گردد و عرق نمايد.

7. هماهنگى بين اعصاب و مراكز عصبى و تقويت اعصاب ، ايجاد شده و كارهاى فكرى ، آسانتر مى شود.

8-به طور كلى افرادى كه فعاليتهاى جسمانى بيشترى دارند، كمتر از افراد كم حركت ، به بيمارى سنگ كليه و اختلالات مشابه به آن مبتلا مى شوند.

9-بسيارى از مواد زايد، از طريق غدد عرق در پوست بدن بيرون ريخته مى شود. اين فرايند با تمرينهاى شديد ورزشى تسريع مى شود، علاوه بر اين ، عرق كردن باعث تميز شدن پوست مى گردد.

10-ارزش ديگر تمرينهاى ورزشى ، در افزايش توليد سلولهاى قرمز خون در بافتهاى لنفاوى استخوان است . شمارش هموگلوبين خون بر اثر فعاليت بالا مى رود. تمرينها از بالا رفتن فشار خون جلوگيرى مى كند.

به طور كلى نقش ورزش در سلامتى انسان آنقدر زياد است كه امروزه بسيارى از بيماريها را با ورزش مداوا مى كنند، كه به اين شيوه مداوا (( ورزش درمانى )) گفته مى شود.

 

در مجموع ورزش و فعالیت های مناسب بدنی موجب این همه صفات مطلوب می گردد:

احساس اعتماد به نفس، احساس قدرت، تقویت اراده، تقویت قدرت تمرکز، افزایش دقت عمل، بهبود عکس العمل فکری و جسمی، احساس شادابی و نوجوانی، داشتن ظاهری خوب، داشتن احساسی خوب، بالا بردن قدرت خلاقیت، احساس آرامش و راحتی.images (1).jpg