تجهيزات و لباس هاي ورزشي هوشمند


1395/05/05


 تجهیزات ولباسهای ورزشی هوشمند  

 

 

تكنولوژي در ورزش

محصولات ورزشی نقش اساسی در کارایی ورزشکاران دارند. با پیشرفت تکنولوژی شرکت‌های تولیدی، دست به ساختن محصولاتی زده اند که باعث پیشرفت ورزشکاران و راحتی بیشتر آنها شده‌اند.

 

صنعت ورزشی بسیار وسیع است و عوامل زیادی از جمله: باشگاه‌ها ، لیگ‌ها، بازیکنان، رسانه و شرکت‌های تولید کننده لوازم ورزشی در آن دخیلند، این شرکت‌ها به ورزشکاران اجازه می‌دهند تا در سطح بالایی به ورزش بپردازند. شرکت‌هایی که لوازم ورزشی تولید می‌کنند در سال میلیون‌ها دلار خرج می‌کنند. این مخارج برای تولید و بهتر کردن محصولات ورزشی است و این تجهیزات تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای نیستند، بلکه برای همه کسانی هستند که ورزش می‌کنند یا ترجیح می‌دهند از کفش‌ها و لباس‌های ورزشی در زندگی عادی استفاده کنند.

امروزه، شرکت های بزرگ لوازم ورزشی همچون، نایک، پوما، آدیداس و غیره ، بیش از یک درصد از سرمایه سالانه خود را صرف تحقیقات می‌کنند.

در این آزمایشگاه‌های ورزشی است که تکنولوژی پیشرفت می‌کنند.

 

* لباس‌های هوشمند

 

تولید لباس‌های هوشمند به وسیله تکنولوژی یکی از پدیده‌های به روز در دنیای ورزش است. پیش‌بینی‌های زیادی که حاکی از پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌های ورزشی است، باعث شده بسیاری از شرکت‌ها و برندهایی که در زمینه‌های دیگر فعالیت می‌کنند، علاقمند شوند تا در حوزه‌های ورزشی سرمایه‌گذاری کنند.

شرکت‌های بزرگ لوازم الکترونیکی همچون اپل ، سامسونگ و نوکیا با شرکت‌های معروف ورزشی همکاری می‌کنند تا بتوانند تکنولوژی خود را در زمینه‌های ورزشی گسترش دهند. برای مثال، شرکت اپل با همکاری نایک کفش‌های نایک آیپد را تولید کرده‌اند که به مصرف کنندگان امکان دریافت اطلاعات در هر زمان و مطلع شدن از کارایی‌شان را می‌دهد.

 

در ژانویه 2012، اپل حق انحصاری ساختن لباس‌های هوشمند را گرفت. این لباس‌ها دارای حسگرهای بسیار مدرنی هستند که اطلاعات را منتقل می‌کنند، این اطلاعات عبارتند از : اطلاعات مربوط به مکان، اطلاعات فیزیولوژیک فرد مصرف کننده، اطلاعات درباره فردی که لباس را به تن دارد، این مطالب به وسیله یک دستگاه پردازشگر خارجی مانند یک دستگاه دیجیتال به سرور اطلاعات منتقل می‌شوند. دانشمندان انگلیسی نیز موفق به ساخت نوعی لباس هوشمند برای ورزشکاران شدند که می تواند حرکات آن ها را تجزیه و تحلیل و از این طریق به آن ها کمک کند و به این ترتیب عملکرد خود را بهبود بخشند. 

محصولات ورزشی قرن بیست و یکم از شیوه زندگی، ورزش و مد تاثیر می‌گیرند.

با پیشرفت روز افزون علوم و تکنولوژی ،پوشیدنی‌های ورزشی نیز متحول شده‌ وقابلیت ها و کارکردهای متنوعی ارائه می دهند ابزاری که قابل پوشیدن هستند، انواع اطلاعات فردی را جمع آوری می کنند و بخشی از مراقبت‌های شخصی را برای شما انجام می دهندبرخی از این پوشیدنیهای فیتنس بصورت خلاصه معرفی می شود:

 

جوراب سنسوریا

 


در این جوراب که قابل شستشوهم می باشد، سنسورها اطلاعات را به قوزک پا منتقل کرده و فوراً این اطلاعات به اپلیکیشن گوشی هوشمندتان فرستاده می‌شود. این جوراب‌ها بر اساس قدم‌های تان تعیین می‌کنند که چطور وزن خود را روی پاهای‌تان توزیع می‌نمایید. جوراب‌های سنسوریا با تکنولوژی بالایی که دارند نشان می‌دهند که آیا نحوه دویدن‌تان ممکن است منجر به آسیب شود یا نه. سپس اپلیکیشن مورد نظر برای بهبود شرایط تان مربی گری می‌کند.

 

 (OMsignal) تی شرت او ام سیگنال

 


این تی شرت‌ها نیز پر از سنسور هستند. این تی شرت‌ها علاوه بر مانیتور کردن ضربان قلب، آمار تنفس و استرس‌تان را هم دارد! ضمناً مجهز به سنسورهای حرکتی است که قدم ها، ریتم قدم‌ها و وضعیت خواب‌تان را هم پیگیری می‌نماید

تی شرت هکسو اسکین به خصوص برای ورزشکارانی خوب است که می‌خواهند اطلاعات‌شان را به مربی انتقال داده و سرعت و عملکردشان را ارتقا دهند. تی شرت او ام سیگنال هم می‌تواند اطلاعات مربوط به استرس را درمیان افرادی که با هم در ارتباط هستند به اشتراک بگذارد.

 

(The Melon headband) هدبند ملون

 


این هدبند هوشمند هم یک ابزار ذهن خوان است. بلوتوث، با استفاده از امواج  اﻟﻜﺘﺮوآﻧﺴﻔﺎﻟﻮﮔﺮام، این هدبند را به اپلیکیشن موبایل ارتباط می‌دهد؛ یعنی راهی برای اندازه گیری فعالیت‌های الکتریکی مغز شما، تا بدانید تمرکز و دقت تان چقدر است. اگر از شرایط مناسب خارج شوید، این ابزار به شما می‌گوید که چه باید بکنید تا به حالت قبل برگردید. می‌توانید از این هدبند هنگام دویدن، مطالعه، غذا خوردن و یا گوش دادن به حرف‌های دیگران استفاده کنید.

 

هدفون هوشمند آی ریور  iriver))

 


دیگر هدفون تنها برای گوش دادن نیست. نسل جدید هدفون‌هایی در راه است که اطلاعات مربوط به سلامت را هنگام گوش دادن به موزیک موردعلاقه تان جمع آوری می‌کند یا در گوش دادن به کتاب صوتی‌تان به شما کمک می‌کند. هدفون آ ریور  ،میزان ضربان قلب، سطح سلامت هوازی، سرعت، مسافت و کالری سوخت شده را اندازه گیری می‌کند و سپس این اطلاعات را توسط بلوتوث به گوشی هوشمند شما ارسال می‌نماید.

 

 

اسپایر  (Spire)


وسیله‌ای را تصور کنید که به شما می‌گوید چه زمانی نیاز به تمرکز دارید یا کی باید کمی استراحت کنید تا از استرس تان کم شود. اسپایر ابزاری است که با گیره‌هایی که دارد می‌توانید آن را به لباس تان بچسبانید، این وسیله اطلاعات مربوط به الگوهای تنفس‌تان را به گوشی هوشمندتان ارسال می‌نماید. سپس اپلیکیشن اسپایر، پیام هشدار فرستاده و به شما تمرین‌هایی جهت تنفس پیشنهاد می‌دهد که از استرس‌تان کم کنید. اسپایر با هدف کمک به بیماران مبتلا به سرطان، افسردگی، اضطراب، مشکلات قلبی، فشارخون بالا یا چاقی ساخته شده است.

 

سوپرترازو   (Super Scale)

فکر می‌کنید ترازوی شما فقط وزن‌تان را نشان می‌دهد؟ دیگر اینطور نیست. کمپانی‌‌های EatSmart، Escali، FitBit و Withings ترازوهایی می‌سازند که چربی بدن‌تان را نیز محاسبه می‌کند. این ترازوها با فرستادن پالس‌های الکتریکی بی ضرر به بدن شما، چربی بدن‌تان و بافت بدون چربی‌تان را محاسبه می‌کنند. بعضی از ابزارها حتی اطلاعات را به اکانت شما در وب سایت‌شان می‌فرستند، جایی که می‌توانید وزن و وضعیت چربی سوزی و پیشرفت‌تان را پیگیری نمایید.

 

دستبند هوشمند ضربان قلب

 


 

آیا از بستن کمربند مانیتور ضربان قلب خسته شده اید؟ اشکالی ندارد! تجهیزات جدید پوشیدنی وجود دارند که نشانگر ضربان قلب دارند. دستبند آمیگو (Amiigo Bracelet)، ساعت بیسیس یک (Basis B1 watch) و مچ بند ویتینگ پالس (Withings) ( می‌توانند شدت تمرینات ورزشی شما را پیگیری کرده و به شما بگویند که شدت تمرین تان زیاد است یا کم.

 

 

 

 


download.jpg