نقش ورزش در كاهش آسيب هاي اجتماعي و پيشگيري از جرم


1395/01/15

ظرفیت های ورزشی درپیشگیری از وقوع جرم

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: پسرانتان را شنا و تیراندازی بیاموزید و او را جز با غذای خوب و حلال تغذیه نکنید.

حضرت علي(ع) در دعاي کميل، هدف از ورزش را در يک عبارت زيبا و دلنشين چنين  بيان مي‌فرمايند:

پروردگارا اعضاء و اندام مرا در طريق خدمت به خودت نيرومند گردان و اعصاب و افکارم را بر عزم و استواري محکم فرما.

تربیت بدنی بخش حیاتی وحساس تعلیم و تربیت بوده   وجزئی لاینفک از مراحل تربیتی می باشد وبه شکوفایی وتکوین استعداد های مطلوب کمک می کند.  محققان هفت وظیفه و عملکرد را برای ورزش در جامعه مشخص ساخته اند:

1-کاهش هیجانات 2-اثبات هویت 3-کنترل اجتماعی 4-اجتماعی شدن 5-عامل تغییر 6-بیداری و آگاهی جمعی 7-موفقیت.

ورزش بعنوان يكي از روش هاي گذران اوقات فراغت در جذب ارزش هاي فرهنگي  جامعه موثر بوده و

ترغيب جوانان به ورزش وفعاليتهاي بدنی از راههای پیشگیری وقوع جرایم در جامعه است چراکه جوانان انرژی نهفته بسیاری دارند که اگر در مسیر صحیح از این انرژی استفاده نکنند به راه های خلاف و بیکاری کشیده می شوند . ورزش یک راهکار بسیار موثراست که می‌تواند با هزینه اندک، سلامت جسم و روان را به طور اساسی و همیشگي تقویت کند. ورزش کردن می‌تواند درمانی برای بیماری‌های ناشی از کم تحرکی عصر حاضر باشد و سلامت جسم و جان آدمی را تضمین می‌کند و بستری برای رشد و تعالی اراده، و پشتکار و عزم را در آدمی فراهم می‌سازد که اصلاً با انحرافات اجتماعی سازگاری ندارد. اگر بر این فرایند، اعتقادات دینی، معنویت و اخلاق را نیز بیفزاییم جامعه از همه‌ي آسیب‌های اجتماعی مصون و محفوظ خواهد شد.

اگر جوانان به میادین ورزشی کشانده شوند در جلوگیری از ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی می توان گام های ارزنده ای برداشت. ورزش و تحرک می تواند در پیشگیری از وقوع جرم و ناهنجاری ها وآسیب های اجتماعی نقش به سزایی ایفا کند. با توجه به اینکه  وقوع جرم ریشه در برخی ازویژگی های شخصیتی افراد مانندعدم کنترل تکانه ها؛عدم تخلیه انرژی، بی حوصلگی وعصبانیت، پرخاشگری واسترس های افراد دارد، لذا انجام ورزش به طور منظم می تواند منجر به ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی- هورمونی ورزشکاران شود که در نهایت  ویژگی های  شخصیتی جرم خیز را کنترل می کند، ورزش می تواند تصمیمات وفعالیت ها را در قبال دیگران به ویژه خانواده تحت تاثیر قرار دهد.تربیت بدنی در کاهش ناسازگاری های فردی و اجتماعی وکاهش  فشارهای روانی  موثر بوده وتعادل  روانی ارگانیزم را برقرار می سازد. افراد از طریق شرکت در فعالیت های حرکتی از نظر ذهنی ، جسمی وروانی تعادل لازم را  کسب می نمایند و توانایی مقابله با مشکلات وفشار های ناشی از زندگی مدرن را  به دست خواهند آورد و همان طور که مشخص شده است ،جرم نتیجه جمع جبری عوامل موثر در بزهکاری است که تحت تاثیرتعارضات گوناگون و مناقشات روانی و فشار بر نقاط ضعف شخصیت افراد و عدم توانایی مقاومت در  برابر فشارهای مزبور و به هم خوردن موازنه روانی ارگانیزم، در شرایط خاص اتفاق میفتد.  بنابراین  ورزش نقش کلیدی و اساسی در پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی دارد.

امروزه  وقتی  کارشناسان  مباحث اجتماعی درباره  شاخص های پیشگیری  از وقوع جرم بحث می کنند  یکی از موضوعاتی که جزو عوامل ثابت پیشگیری از وقوع جرم  محسوب می شود  بحث ورزش است که  نقش اساسی و بنیادی دارد. ورزش علاوه براینکه سبب شادی ونشاط افراد می شود فواید سودمندی برای انسان دارد که می توان  به سلامت روح وروان وجسم که از مهم ترین این فواید است، اشاره کرد.

پدیده جرم و بزهکاری یک مشکل اجتماعی است، تربیت بدنی نیزیک پدیده اجتماعی است که باسایرپدیده ها در رابطه است و با توجه به فواید ارزشمند و اهداف تربیت بدنی  و ورزش که عنوان خواهد شد، مشخص می شود که تربیت بدنی در کاهش بزهکاری، اثرات قابل توجهی داشته ودارد.

امروزه تربیت بدنی وورزش به عنوان یک پدیده اجتماعی، جایگاه اجتماعی خود را در جامعه هویدا ساخته است.  تربیت بدنی در ساختار جامعه وجود داشته ، تحول و تکامل پیدا کرده، قوانین ومقررات و آئین نامه های خاص خود را دارد و براساس آنها برنامه های خود را اجرا می نماید.

به جرات می توان گفت: در جوامعی که نارسائیهای کمی و کیفی ورزش وجود دارد، عقب افتادگی آن جامعه نیز چشمگیر است و از این روست که ورزش امروزدر جوامع مترقی دنیا، علاوه بر اثرات بهداشتی و نقش مهم آن در سلامت یک ملت به عنوان یک پدیده اجتماعی وعامل اقصادی مورد مطالعه وپژوهش علمی قرار می گیرد.

ورزش و بازدارندگي از وقوع جرم
ورزش کردن برای ورزشکاران در ابعاد مختلف می‌تواند نقش‌آفرین باشد. علاوه بر سودمندی‌های فردی، اثرات شگرفی در حفظ سلامت جامعه  نيزبه همراه دارد.
‏یکی از مهم‌ترین آثار ورزش، نقش بازدارندگی آن از انجام بزهکاری‌های اجتماعی است.. اگر ورزش مولد توانایی برای ورزشکاران است، به مصداق مصرع «توانا بود هر که دانا بود» توانایی نیز می‌تواند منشأ دانایی شود و جوهره‌ي آگاهی و دانایی، سد مستحکم آدمی برای انجام هنجارشکنی‌های اجتماعی تلقی می‌شود.
‏فردی که به برکت فعالیت‌های ورزشی توانسته است جسمی قدرتمند داشته باشد یقیناً قدرت جسمانی در حالات روحی و روانی او تاثیر گذاشته و زمینه‌ي تقویت اراده و پشتکار را برای او به ارمغان می‌آورد و صاحبان اراده‌های قوی هیچ‌گاه مرتکب کجروی‌های اجتماعی نمی‌شوند. 
‏ورزش کردن تنها جسم آدمی را در مقابل بیماری‌ها مصونیت نمی‌دهد بلکه با نشاطی که فراهم می‌کند، روح و روان انسان را از پلیدی‌ها دور می‌کندامروزه نتایج بسیاری از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که یکی از ساده‌ترین و راحت‌ترین و کم هزینه‌ترین روشی که افراد را در برابر آسیب‌های اجتماعی حفظ می‌کند ورزش کردن است.همچنين در ورزش هاي گروهي ورزشكار سعي مي كند تا براي پذيرش بهتر درگروه ، رضايت هم تيمي ها را به دست آورده وبدين ترتيب ملاك ها ي سازگاري در جمع را در خود ايجاد نمايد . از ديدگاه جامعه شناسي ، ورزش نه تنها از به انحراف رفتن توانايي هاي افراد جامعه جلوگيري مي كند بلكه ، قابليت بهره وري آنها در زمينه هاي مختلف اجتماعي و اقتصادي را هر چه بيشتر تقويت مي نمايد.
‏با بررسی نتایج پژوهش‌هایی که در خصوص آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، پدیده‌ي فرار ازخانه، طلاق و تعارضات زناشویی و رفتارهای ضد اجتماعی انجام شده است، درمی‌یابیم که مسائل و مشکلات روانشناختی مانند افسردگی، اضطراب، استرس، ناکامی و شکست، فقدان اعتماد به نفس و عدم خودباوری در بروز این آسیب‌های اجتماعی نقش دارند و از آنجايی که ورزش خيلی سریع، میزان ترشحات هورمون‌های بدن را تغییر می‌دهد و می‌تواند توانایی‌های فرد را در کنترل فرایندهای روانی افزایش دهد، در نهایت فرد می‌تواند تصمیمات موثرتر، مطمئن‌تر و سازنده‌تری را در مورد خودش اتخاذ کند و افزون بر این ورزش با تقویت توانایی‌های روانی به ورزشکار امکان حل مشکلات روانی- رفتاری‌اش را می دهد و در نتیجه زمینه‌ي وقوع آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد.
‏ارتقای سلامت جسم و روان می‌تواند در پیشگیری از بروز مشکلاتی مانند بیماری‌های جسمانی صعب‌العلاج و دیگر مشکلات جسمانی که می‌توانند سلامت فرد را به خطر اندازند نقش مؤثری ایفا کند. همچنین ارتقای سلامت روان در پیشگیری از بسیاری از مشکلات روانی مانند افسردگی، خودکشی، استرس و دیگر مشكلات روانی- فیزیولوژیک مانند بیماری‌های قند، چربی و چاقی مفرط که زمینه بروز انواع مشکلات خانوادگی و مالی و اجتماعی در جامعه است می‌تواند موثر واقع شود.

توسعه ورزش در میان کارمندان و محیط های اداری و کاری و برگزاری  جشنواره ها ومسابقات ورزشی مختلف در بین کارمندان ادارات ،حرکتی فرهنگی و ورزشی مطلوب می باشد برگزاری این مسابقات سبب می‌ شود کارمندان با ارتقای روحیه و افزایش آستانه تحمل، در پاسخگویی به ارباب رجوع خود بیش از پیش تلاش کرده و بهتر پاسخگو باشند.

ورزش علاوه بر اینکه سبب شادی و نشاط افراد می‌ شود، فواید سودمندی برای انسان دارد که می‌ توان به سلامت روح و روان و جسم کمک نماید.

 توصیه هایی برای استفاده ازبرنامه های تربیت بدنی جهت کاهش آسیب های اجتماعی

1)توجه بیشتر به موضوع و محتوا و طرز اجرای درس تربیت بدنی درمدارس وتاکید بر نقش تربیتی این درس برای دانش آموزان،که قشر عظیمی از جامعه جوان ایران را تشکیل می دهند.

2)ایجاد و احداث اماکن ورزشی چند منظوره در مناطق مختلف کشور، خصوصا نواحی جرم خیز وجذب افراد در  سنین مختلف به این اماکن و فضاهای ورزشی.

3)قرار دادن وسایل وتجهیزات استاندارد ورزشی به صورت رایگان دراختیار عموم مردم در اماکن عمومی و تشویق افراد به استفاده از این وسایل ورزشی.

4)توسعه و گسترش ورزش عمومی و همگانی درجامعه وتوجه به آن به عنوان یک اولویت ونیازاصلی مردم.

5)آموزش های همگانی وآموزش والدین و آشنا نمودن آنان به  نقش تربیت بدنی و  ورزش در پرورش  مطلوب و   شایسته فرزندانشان و علاقه مند نمودن  آنان به  شرکت در فعالیت های ورزشی وتوجه به این امر مهم که ایجاد فرصتهای حرکتی بهترین هدیه برای فرزندان می باشد.

6)از بین بردن نقاط آلوده و کنترل و نظارت بیشتر در نقاط  و مراکز مزبور و توجه بیشتر به اجرای برنامه های اصلاحی تربیت بدنی ورزش در این نقاط.

7)سرمایه گذاری درکانونهای ورزشی و جذب جوانان وسایر اقشار جامعه دراین مراکز و پرکردن اوقات فراغت افراد جامعه به نحو شایسته باشرکت کردن افراد در برنامه های ورزشی این مراکز.

8)رفع موانع موجود در مسیر ورزش خواهران وتوسعه مراکز وفضاهای ورزشی مناسب خواهران. 

9)همکاری و تشریف مساعی بیشترسایر سازمان های فرهنگی اجتماعی با سازمان تربیت بدنی و ورزش برای طراحی واجرای برنامه های مفید و سازنده ورزشی برای عموم مردم جامعه.

10)انجام تحقیقات بیشتر در ارتباط با نقش تربیت بدنی و ورزش در جرم زدایی در جامعه.

11)اختصاص زمانی توسط اولیاء برای پرداختن به ورزش همراه با فرزندان و خانواده .

2)تاکید بر توسعه ورزشهای همگانی باهمکاری و هماهنگی فدارسیونهای ورزشی ،بویژه فدراسیون ورزشهای همگانی بمنظور تعمیم و گسترش انواع  ورزشها ی در دسترس و کم هزینه در جامعه.


370_images (2).jpg